Çekirdek

Eski blogumdan kopyalanmıştır.

Bugün bir ağaç dikin...


Bunun için arsaya bahçeye araziye ihtiyacınız yok. En azından şimdilik. Pet şişe, meyve, toprak temel malzemeler. Saksıyı sonradan alırsınız.

Malzemeleri ve yöntemi birazdan ayrıntılı anlatacağım.

Daha önce buraya mandalina ağacı ile ilgili bir post yazmıştım. Yöntemi Yumurcak sormuş zamanında ama yanıtladığımı hatırlamıyorum. 2005 yılında elma, mandalina, limon, mango ve hurma çekirdeklerini filizlendirmiştim. Ayrıca marketten alınan nane fesleğen ve kekik dallarını da. Tavşan eve gelince onlar ihmalkarlıktan kurudular. Çok üzüldüm tabii ki. Şimdi dört yaşında olacaklardı. Aşılı ve belki meyve veriyor olacaklardı. Mango ağacına bir daha girişmem. Bizim iklimde yaşamazmış. Kiraz da mevsimi geçmeden denenmeli. Galiba geçti mevsimi. :((( Onun yöntemi farklı.

Limon ve/veya elma ağacı için

Gerekli malzemeler:
1,5-2 L boyutunda pet şişe
keskin bıçak
gazete kağıdı /selpak kağıdı/ dosya kağıdı (ne varsa, küçük bir parça)
limon veya elma
saksı toprağı (çiçekçilerde bir kg'luk torbası 1 tl,  2.5 TL)
su
evde güneş alan bir yer

Yöntem:

Şişenin hazırlanışı: pet şişeyi gerekiyorsa yıkadıktan sonra (şekerli bir içecek ihtiva ediyorduysa mesela), keseceksiniz. Üstten 2/3 bir kısım bıraktıktan sonra keskin bıçakla ikiye böleceksiniz. Fotoğrafları sonra ekleyeceğim. Şişenin ağız kısmını tıkayacak şekilde (içine konan toprak dökülmesin amacıyla) gazete kağıdı veya selpağı- elinizde ne varsa- buruşturup ağzı kapatacaksınız. Sonra ağız kısmını ters çevireceksiniz ve şişenin kesilmiş dibinin içine oturtacaksınız. Mümkünse şişenin ağız kısmı tam dibe değmeli. Değmiyorsa alt kısmı makas yardımıyla biraz daha kesebilirsiniz. Altı kapalı bir huni gibi olan üst kısma toprak doldurun. İstediğiniz kadar doldurun. Üstten iki parmak boşluk kalabilir mesela.

Çekirdeklerin hazırlanışı: çekirdekleri meyvenin içinden çıkartın. Dikkatlice suda yıkayıp kurutun. Bunu yapmazsanız limon çekirdekleri mesela üzerindeki limonun asidinden küflenebilir.
Şimdi işin en zor kısmı: çekirdekleri keskin bıçak yardımıyla-sadece kabuğunu yaracak şekilde- boyuna bir çentik atın. Burdan su alacak ve daha kolay filizlenecek. Fazla derin keserseniz çekirdeğe zarar verirsiniz ve filizlenmez. Fazla yüzeysel keserseniz kabuk delinmez ve içeri su girmez. Gene filizlenmez. Eliniz alışana kadar bir kaç çekirdek feda olacak. Ben elimden kaymaması için altına nemli kağıt havlu koyuyorum ve tırnağımın ucuyla çekirdeği sabitlemeye çalışıyorum. Ve hiç bir zaman bilemiyorum yeterince dozunda kestim mi diye.

Bundan sonrası çocuk oyuncağı: çentikli çekirdekleri önceden hazırladığınız şişenin toprak kısmına bırakıyorsunuz. İsterseniz bir kaç tanesini toprağın içine itin bir kaç tanesi dışarda kalsın. Sonra üzerine bolca su döküyorsunuz. Ve güneşli bir yere bırakıyorsunuz. Alttaki su haznesinin hep dolu olmasına dikkat edersiniz çekidekler gerektiği kadar suyu kendilerine çeker. Ağıza tıkılan kağıt bu işlemi kolaylaştırıyor. Hepsi bu. Önemli bir nokta: çekirdekler meyveden çıktıktan hemen sonra bu işlem yapılıp toprağa değmeli. Çekirdekleri bugün çıkarttım yarın ekerim diye bekletmeyin, kuruyabilir.

İsterseniz elma çekirdekleri için ayrı pet şişe limon çekirdekleri için ayrı pet şişe hazırlar ve diktiğiniz günün tarihini atarsınız üzerine.

Çekirdekler filizlenip ilk yapraklarını verdiklerinde saksıya dikebilirsiniz.

Meyve verecekler mi?

Bunun için iki sene sonra aşılamak lazım diye biliyorum. Ama bunu internette daha kapsamlı araştırın.
Limon, portakal veya mandalina çekirdeklerinden hangisini ekerseniz ekin turunç ağacı olacaktır. Limon, portakal veya mandalina ağacı olması için 2 veya 3. senesinde aşılatmak gerekir. Benimkiler 4. yıllarını doldurdu ve hala aşılatmadım. Henüz turunç da vermiş değiller.

Elma ağacı birinci senesinde meyve veriyor diye okudum, kurutmadan yaşatabildiğim bir elma ağacım var birinci senesini doldurmak üzere fakat henüz bir çiçeklenme faaliyeti göstermedi ve limona göre çok daha nazik. Belki 2. sene. Bakalım.

Hurma çekirdeğini ekmek daha da kolay. Ramazan dolayısıyla bir çok eve hurma giriyordur. Aynı yöntemi uygulayın sadece çentik atmaya gerek yok. Toprağın dört parmak içine dikine yerleştirin ve sıcak bir yere bırakın. Benimki kırkıncı gün tek ve kalın bir kök salmıştı. Ama kışındı bu ve kaloriferin üzerine koymuştum. Yazın daha uzun da sürebilir. Daha kısa da. Bir tecrübem yok. Sonra da ilk dikine yeşil yaprağını veriyor. Limon ve elma çekirdekleri daha kısa sürede kök salıyorlar. Net hatırlamıyorum ama 10 gün iki hafta arası. İyimser bir tahminle bir haftada.

11 yorum :

 1. Heveslendim. Limon ağacı hayalimdi, açık arazide olmadı, Ankara fazla soğuk geldi. Evde saksıda olur belki. Ayy, büyüse keşke, büyüse de misler gibi koksa evim.

  YanıtlaSil
 2. Limon ağacı hayali kuran bir insansın demek...:) Çok hoş.

  Evde saksıda olur olmasına da bunu aşılaman gerekecek "meyve verecek mi" kısmına bir daha bak istersen. Ben benimkini aşılatamadım kaç zamandır. Sıfırdan hazır limon ağacı alsan evine sanki aşılatmaktan daha kolay. Ama işte bunun zevki çok farklı.

  YanıtlaSil
 3. -küçük joe, bu lili
  -lili, bu hanım küçük joe. Senin fikir annen
  :)))
  Fotoğraf eklenmiyor muymuş yoruma? Ben mi beceremedim?
  Yoksa görselliği daha fazla olan bir tanıştırmaya hazırlamıştım kendimi.
  Şimdi beklemedeyiz.

  (lili: bizim limon)

  YanıtlaSil
 4. Ah yaprak mı verdi yoksa? Buraya resim eklenmiyor diye biliyorum. On senedir kimse eklemedi. Hadi gözün aydın. Çok sevindim. Buraya dönüp haber verdiğin için teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 5. Tesadüfen bu yazınıza denk geldim, evde ufak tefek bitkileri olan biri olarak ağaççıklarınızın son durumunu merak ettim?:)

  YanıtlaSil
 6. Ah, elma sık sık hastalandı, her seferinde iyileştirdim, yaklaşık saksıyla beraber belimin boyuna geldi ama sonra ihmalden kurudu meyve filan vermedi. Turunç boyumu aşıyor. O pek hastalanmadı. Kocaman bir ağaç gibi ama artık onu bahçeyle parkla buluşturmam gerek. Bu sabah tam da bunu düşünüyordum, nereye diksem diye.

  YanıtlaSil
 7. Bir de söylemeyi unuttum, turunç hala çiçek ve dolayısıyla meyve vermedi.

  YanıtlaSil
 8. 2005'te ektiğinize göre 11 yıllık, süper:) limon ekmiştiniz ama aşılatmadığınız için turunç olarak kaldı demek:) ne güzel:)

  YanıtlaSil
 9. Yok 2005 değil. Sabah tam tarihi çıkarmaya çalıştım ama güç. Bu evde yaptım ben onları, demek en az 2008, ilk yaptıklarımı ihmal ettim, bir sonraki sene tekrar giriştim diye hatırlıyorum, emin olmamakla beraber 2009 olmalı. Gene nereden baksanız 7 yıl.

  YanıtlaSil
 10. Ve evet aşılatmadım bir türlü. :) Turunç olarak kaldı :)

  YanıtlaSil