Meditasyon

Meditasyon yapmayı hep sağda solda duyardım. Ne olduğunu anlamaya çalışınca okuduklarım beni hiç tatmin etmezdi. "Otur, bekle" gibi bir sonuç çıkıyordu okuduklarımdan ve bana çok saçma geliyordu. Ben de yapmıyordum. Yapanı da anlamıyordum. Hiç boş vakitleri yok herhalde bu insanların. Oturup biraz hayata ara vermek onlara faydalı geliyor diyordum.

Sonra bir arkadaşım blogunda Beki Bisa'nın sesli meditasyonundan bahsetti. Sesli meditasyonsa, içinde yönergeler varsa yapabilirim bunu dedim. Çok bir şey beklemiyordum, sadece merak ediyordum. En fazla yirmi dakikama mal olacaktı. Değişik amaçlı olanları var. (Bazılarını hiç beğenmiyorum onu da söylemeden geçemeyeceğim. "Bilinçaltını temizleme" mesela. Psikanaliz bilimine yıllarını vermiş biri olarak böyle önüne gelenin bilinçaltını yirmi dakikada temizlemeyi vaat etmesi beni çok sinirlendiriyor. Bir de Beki Bisa ile alakası yok ama bazı yoga eğitimcileri "aile dizimi" adı altında uzman ve usta bir terapistin gözetiminde yapılması gereken bir incelemeyi kendi kafalarına göre yapmaya kalkıyorlar. Ne bir psikoloji eğitimi almışlar ne bir şey. Bence herkes haddini bilmeli.) Tekrar Beki Bisa'nın bana yaramış sesli meditasyonuna dönelim. Öfkeyi dönüştürme meditasyonu.


Meditasyona başladığımda kimseye öyle öfkeli sinirli filan değildim. Genel anlamda uyguladım söylediklerini. O güne kadar kime kızmışsam, kime kırılmışsam onları düşünerek yaptım. Çünkü öfke hayatımdaki önemli olumsuzluklardan biriydi. Bunun dönüştürülebilir bir şey olduğunu bilmiyordum. Meditasyonun en sonunda sevgiye dönüştürmekmiş amaç. Ben o kadar melek bir insan değilim. Sevgiye filan dönüştürmedim. Fakat hayatımın tüm öfkelerini ve kırgınlıklarını alıp bir balona koyup uzaklaştırdığımı hayal ettiğim sırada peş peşe inanılmaz farkındalıklar yaşadım ve bu farkındalıklar hayat kalitemi çok olumlu yönde etkiledi. Tabii bu çok kişisel bir deneyim. Sizin öfke ile böyle bir alışverişiniz olmayabilir. Benim için bir dönüm noktasıydı. O yüzden burada paylaşmak istedim.

Öfke meditasyonundan bir iki gün sonra bir de hani olur da bir faydası dokunur diye bolluk bereket meditasyonunu da yaptım.


Bunda öyle çarpıcı farkındalıklar deneyimlemediysem de bereket ile paranın arasındaki farkı anladım. Ve hayatıma olumlu yansımaları oldu.

Aradan aylar geçti. En sevdiğim kişisel gelişim yazarı Celestine Chua bir makalesinde "mindfulness" (vipassana) meditasyonundan bahsediyordu. Aslında kendisi bir kampa katılmış ve bu meditasyonu günlerce yapmışlar. O da bu kampın sonunda kendisi ile ilgili akıl almaz farkındalıklar yaşadığından bahsediyor. Sonra tekniğini kısaca anlatıyor. En sonunda "Otur bekle" meditasyonlarından farklı bir meditasyon bulduğuma o kadar sevinmiştim ki.

Teknik şöyle: saati kuruyorsunuz. Başlangıç için diyelim beş dakika. Nefesinize konsantre oluyorsunuz. Nefes alıp veriyorsunuz. Amaç dikkatinizi nefesinizde tutmak. Bu esnada olumlu veya olumsuz hisler duyabilirsiniz. Mesela acı, kaşıntı, dışardan gelen rahatsızlıklar. Bunlar olduğunda, sadece bu hisleri gözlemliyorsunuz, bunlara olumsuz tepki vermeden (aslında kabul ederek) odağınızı gene nefesinize doğrultuyorsunuz. Olumlu hisler duyduğunuzda, mesela serin bir rüzgar, güzel bir müzik bu olumlu hislere de bağlanmadan gene gözlemleyip nefes alıp vermeye odaklanmaya devam ediyorsunuz. Celestine'in dediğine göre bu meditasyonu hakkını vererek yapmak için özel bir kursa gitmek gerek. Araştırdım bu kurslardan Türkiye'de de var. Bağış esaslı yani aslında parasız ama bu işlere bağış adı altında olsun para karışınca bence işin rengi değişiyor. Başka bir dediği de eğer hakkını vererek yaparsanız geçmişinizdeki pürüzler kat be kat su yüzüne çıkıp halloluyor. Onu bilemiyorum. Tek bildiğim şu kadarcık uygulamanın bile bana çok iyi geldiği. O yüzden bloguma uğrayanlarla paylaşmak istedim.

Not:
Celestine'in hemen hemen her makalesi beni alıp böyle havada takla filan attırıp yere indiriyor. Ve yüzlerce var. Hayatın her alanıyla ilgili. Para, ilişkiler, verimlilik. Hepsine yetişemiyorum. Meditasyonla ilgiliyseniz ve ingilizce okuduğunuzu anlıyorsanız şuna bir göz atın.


2 yorum :

  1. merhaba,
    bende son yıllarda nefes ve meditasyon konularıyla biraz ilgiliyim.2 kez katılabildiğim transformal nefes eğitiminde bilinçaltı ve nefesin bağlantısını hissettiğimden bu yana kendi kendime ufak uygulamalar yapmaya çalışıyorum.faydalı olduğu kanısındayım.
    selamlar.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba YM, teşekkür ederim yorumunuz için.

    YanıtlaSil