Sürdürülebilir diyet

Hayatınıza kapsamlı bir çeki düzen vermek istiyorsanız bence beslenmeden başlayın. Aldığınız ya da almadığınız gıdalar ruh halinizi, enerji düzeyinizi, hayattan aldığınız zevki ve tabii ki kilonuza varana dek o kadar çeşitli alanları etkiliyor ki beslenmeyi oturttuğunuzda gerisine de sıra geliyor.

Depresyondaydım. Tatlı krizlerine girerdim. Yıllarca süründüm böyle. Psikoloji eğitimi aldığım için depresyonuma psikolojik teoriler ürettim. Yalan olmasın bir doktor doğru beslenip beslenmediğimi sordu. Ona "yoooo çok güzel besleniyorum" dedim. Doğru beslenmeyi aynı öğünde nişasta (pilav) protein(köfte) ve sebze (salata) yemekten ibaret sanıyordum çünkü. O da daha fazla üstelemedi zaten. Yıllar geçti aradan. Depresyonum pek de iyileşmedi. Sonra günlerden bir gün tesadüfen internette bir test buldum. Bir haftada tükettiğim sağlıklı besin miktarını ölçerek ne kadar sağlıklı beslendiğim hakkında bir yorum yapıyordu. (Test ücretsiz (ingilizce). Yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Sonucunu hemen alıyorsunuz. Mail adresi üyelik falan filan istemiyor. )

Testi yaptım. Sonuç sayfasını açınca dehşete kapıldım. Almam gereken vitamin ve minerallerin %90'ını almıyordum gıdalardan, ve o vitamin ve minerallerin sadece birini bile eksik alsam, belirtisi depresyondu, yorgunluktu, sinirlilikti. Ne demir alıyordum bir haftada tükettiğim gıdalardan, ne B vitaminleri ne o ne bu...Bu kadar etkili olabilir mi yemekler diye düşündüm. Denemek için power smoothie'sini yapıp içtim. (çilek alerjim olduğu için çilek yerine başka meyve kullandım: bir muz, bir portakal suyu, bir elma suyu, bir bardak yoğurt, biraz badem, bir kaşık tahin, keten tohumu tozu, isteğe bağlı bal.) Tadı fena değildi. O günün akşamı kardeşime gitmek için çıktığım yokuşu hatırlıyorum. Dizlerimin arkasına yay monte edilmiş gibiydi. Her zaman hohlaya pohlaya çıktığım yokuşu sıfır yorgunlukla zımba gibi çıkmıştım. O zaman anladım bu konunun üstüne gitmem gerektiğini.

Açlıktan yavaş yavaş ölüyormuşum meğer ve bunu depresyon sanıyormuşum. World's healthiest foods sitesini binlerce kere altüst ettim. En sevdiğim tarafı diyet listesi vermemesiydi. Önerdiği bir menü var ama o sadece bir öneri. En güzel tarafı esnekliği. Kendime göre testi defalarca test ettim. Hesaplar yaptım. Bir haftada kaç kere balık, kaç kere bakliyat yemem lazım, demiri nerden alabilirim? Balık yemesem, omega 3 leri nasıl tamamlarım?

Sitede hangi gıdada ne var, hangi vitamini en az kaloriyle hangi gıdadan alırım oturup ders çalışır gibi çalıştım. Aldığım gıdaları çeşitlendirdim. Yavaş yavaş alışkanlıklarımı bilinçli olarak şekillendirdim. Beyaz şekeri mümkün olduğunca dışladım.  Artık hiç beyaz un tüketmiyorum. Eve tam buğday unu alıyorum. ( Beyaz un ve beyaz ekmeğe geri döndüm. İrritabl bağırsak sendromu dendi. Beyaz unlu ekmeğe döndüğümden beri sendrom filan kalmadı.) Beyaz şekeri azaltınca iştahım açıldı, enerjim arttı. Beyaz şeker yerine daha az kalorili besinler tükettiğim için de iştahımın açılmasına rağmen kilom azaldı, daha çok besin maddesi alınca enerjim arttı.

Artık tatlı çikolata krizine girince anlıyorum ki gene beslenmemde hata yapıyorum. Tekrar gözlemliyorum son hafta yediklerimi. Gerekiyorsa bakliyat ekliyorum, gerekiyorsa sebze. Hiç bir zaman mükemmel bir beslenme uyguladığımı iddia etmiyorum sadece alışveriş ve yemek seçimlerimde daha bilinçliyim. Bisküvi çikolata reyonuna girince kendimi kaybederdim, artık oradan sadece siyah çikolata alıyorum. Onu da abartmamaya çalışıyorum. Atıştırmalık isteyince kuruyemişe yöneliyorum, cips bulundurmuyorum onun yerine mısır patlatıyorum evde. Kola içmeyeli bilmiyorum kaç sene oldu. Yazın nane şurubu hazırlayıp taze limonata içiyorum. Gene şeker var içinde ama en azından taze sıkılmış limonun vitaminini alıyorum boş boş şekerli boyalı su içeceğime. Herşeyin sağlıklı alternatifini teklif ediyorum kendime, yok illa canım cips istiyorsa alıyorum yine ama o da kırk yılın başına denk geliyor. (En son 2013' e girerken yılbaşında almıştım sanırım Yılbaşından yılbaşına alıyorum. Belki arada bir iki kere daha canım çekmişse).

 Siz de beslenmenize çeki düzen vermek istiyorsanız tavsiyem:


  1.  Önce testle bir durum değerlendirmesi yapın. http://www.whfoods.com/foodadvisor.php
  2. Sonra testin sonuçlarını ve siteyi kurcalayıp gıda konusunda bilinçlenin. 
  3. Mutfak alışverişinizi yaparken bilgilerinize göre seçiminizi yapın. Sadece kalorilerinizin %75'i sağlıklı gıdadan oluşsa yeterli. Markette elinize aldığınız her kalem yiyecekte şu soruyu sorun:"bu bana hangi vitamini/minerali sağlayacak?" Sıfır mineral ve vitamine ne para ödeyin ne vücudunuza sokup gereksiz kalori alın.
  4. Mükemmeliyetçi olmayın. Herşeyi birden değiştirmeye çalışmayın. Küçük adımlarla başlayın. Mesela beyaz un yerine tam buğday unu alın eve. Tostunuzu tahıllı ekmekle yiyin. Çantanıza, çekmecenize badem, fındık, kuru üzüm atın. Sizi zorlamayacak değişikliklerle işe başlayın. Sonrası geliyor zaten.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder