Cuma, Şubat 26, 2021

Ağır gün.

 Ben böyle ağır gün görmedim arkadaş. Tanrı beterinden korusun. Önce çok yakın arkadaşım babasını kaybetti. Bir süredir yoğun bakımdaydı. Z. kardeşim sayılır. En azından ben öyle hissederim. Sonra esas kardeşim geldi. Çok şükür bu sefer aramızda bir tatsızlık olmadı. Fakat konularımız, sanırsın kurşun. Oysa bir yandan da iyi geldi konuşmak. Gidince öyle yalnız kaldım ki. Dört duvar artı koca bir boşluk ve ben. Sap gibi. Kırk beş senelik kardeş değişir mi? Değişmiş. Olumlu yönde. Hala aklımda konuştuklarımız. Eminim onun için de öyledir. 

Şu an kafamın içi sallanıp sallanıp bırakılmış bir kar küresi gibi. Her şey her yerde uçuşuyor. Dünyaya o kar bulutunun ardından bakıyorum. Ve şarkıdaki gibi "bazen uzak yakınlarım var".  

Dün akşam ilham kovaladım. İlla yazmak istiyordum. En sonunda Maestro diye bir belgesel buldum curiositystream'de. Estonya'lı bir orkestra şefinin (Jarvi Paavo) gözünden klasik müzik dünyasını anlatıyordu. Belgesel yer yer sıksa da yine de güzeldi. O tutkuyu, o ivmeyi, o rüzgarı yaşattı bana. Ve sonlara doğru, hiç beklemiyorken, büyü varmışçasına çok alakasız bir yerden benim projeye bağlandı. Benim projeyi, sırf sonra ne olacak diye okuyanlar olduğu için, bir bilgi vermek istemiyorum ama tarihi bir olay buldum benim anlatmak istediğim hikayenin sonuna benzeyen. Tarihte gerçeği olmuş. Hayatın cilvesi işte.

Bu akşam daha yazamam. Koltuğa uzanır boş boş tavanı seyrederim. Orada da rahat edemem, müzik açarım. Belki biraz ucundan okumayı başardığım kitabı alırım elime. Ya da hala kafamda uçuşan kar tanelerini kovalarım tek tek. Bu gece, bu yalnızlık, çok ağır.


4 yorum :

 1. "Ağır gün" etkisi azalmıştır artık, belki, biraz...
  Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet nitekim azaldı. Kendimi oyuna çağrılan hasta çocuk gibi hissettim :) Sevgiler.

   Sil
 2. yabancılar ne diye karışır diyor insan ama aynı şeyi ben de yeni
  Fuat Sezgin'de okudum. yabancı yayınevleri yöresel , kendimize has
  konuları yazmamızı istiyorlar diye yazmış.sanatçıyı kısıtlamak ne demek?
  baksan her şeyi biliyorlar ama her konuda böyle değil mi? kendilerine gelince
  çok demokrat, insalcıl ama yabancıya hep aynı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İşte buyur burdan yak. Sanatçıyı kısıtlamak bile değil, küçümsemek. Siz şunu anlatın denir mi yahu birine? Şu dediği her ne olursa olsun. Bu nasıl bir kibir?

   Sil