Pazar, Haziran 28, 2020

Duman gibi

Havanın ılıklığı öyle güzel ki. Esiyor da zaman zaman. Yine balkondayım. Sabah bir saat spor yaptım ardından sıcacık suların yumuşattığı kaslarımla bir duş. Üstünden dünden kalmış ve lezzeti oturmuş bir zeytinyağlı fasulye. Üstünden karpuz ve beyaz peynir. Dibek kahvesi, çay fincanında. Şimdi de oturuyorum balkonda paşalar gibi. Benden iyisi yok. Serçelerin üstüne, bir karga ötüyor arada bir. Uzaklardan bir martı duyuluyor. Onların dışında yaprak hışırtıları. Arada bir, bir araba geçiyor. Her zamankine göre daha seyrek. Çünkü yasaklı bir haftasonu. Az önce gözüm sigara paketine gitti. S. burada unutmuş. Çakmağı ve küllüğü yanıbaşında hazır. Şeytan dürtüyor iç diye. Ama canım istemiyor galiba. Bir nefes çeksem tiksineceğim. Dokuz sene olacak bıraktığım.

Bugün spor dışında bir şey yapmadım. Dünden beri 300 gr vermişim. Verebilmişim. 300 gr sana komik gelebilir fakat hep artıya giden kiloların bilinçli çaba sonrası geri adım atması iyi haber. Tekrar world's healthiest foods'a sardım. Bütün ümitlerimi oraya bağladım. Kitabını satın almak istiyorum. Biraz pahalı. Fakat pahasından çok yurtdışından gelir mi, gelirse sonbahara ancak mı gelir bu konular benim aklımı kurcalıyor. Smart Meal diye bir şeyden bahsediyor. Deli gibi merak ediyorum. Bir de sitede 7 günlük bir yemek planı var. Biraz pahalı ve bizde zor bulunan antin kuntin malzemeler var içinde (taze yaban mersini, hindistancevizi suyu gibi). Ama buzdolabındaki yemekler bitsin parası neyse bulabildiğim kadarını alacağım ve o menüyü oluşturacağım.

Bu akşam da yürüyüş yolunun sonuna kadar gidip gelmek istiyorum. Toplamda iki saatten fazla edecek bugünlük spor etkinliği olarak.

Birazdan Ahmet Ümit'in kitabına devam ederim. Romana 150 sözcük ekleyeceğim. Bu hafta sonunu hafta içi sayacağım. Belki evvelsi gün çıkardığım kullanılmış nevresimleri makineye atarım.

Şu anın tadını çıkarmak.

Farniente.

Gözlerimi yumuyorum.

Bir yaz öğleden sonrası diyorum. Bu fikri duman gibi ruhuma çekiyorum.
11 yorum :

 1. Ya ben getiriyim, gelme motivasyonu olsun bana! Çünkü bugün yine en diplerde burnum.... Bir daha gelemeyecekmişim, sevdiklerimi göremeyecekmişim gibi saçma sapan bir melankoli içindeyim. Bide Joe, benim belim çok fena tutuldu kıpırdayammıyorum 3 gündür, ahdettim ben adam gibi spora başlayacağım ve biraz da rejime, saldım iyice, beraber yapalım mı belki motivasyon olur?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sen gel de kitabın amerika dan almanya ya gelmesi ile türkiye ye gelmesi arasında bir fark yoktur. Belin hala mı tutuk? Seni neşelendirmek için yapabileceğim bir şey var mı? beraber yapalım hadi!

   Sil
 2. Balkonu olanlara ve keyfini sürenlere çok imreniyorum...Ah bir balkonum olsa ben de keyfini sürsem :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. istanbul daysanız beklerim büyük sevinçle. Beraber keyif yapalım!

   Sil
  2. İstanbuldayım! Ne incesiniz çok teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Az önce şunu fark ettim, ben sizin yazılarınızı bir roman lezzetiyle okuyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ah çok teşekkürler! sabah sabah motivasyon oldu bu yorum bana.

   Sil
 4. Beslenme düzenini hep sağlıklı tutmak biraz zor. O kitaplardaki yiyecekler, sağlıklı menüler her daim kolay ulaşılabilir ve ekonomik değil. Ama kendi çapımızda bir düzen oluşturabiliriz. Sabah 2 adet yumurta, salatalık-domates ve maydanoz gibi yeşillikler ile, öğle ve akşamları da ızgara et ya da haşlanmış baklagiller ile birlikte salata veya sebze yemekleri ile kolay ve sağlıklı beslenebiliriz. Misal ben bugün 10'da uyandım ve şu ana dek sadece 1 lt su içtim. Az sonra 2 tane haşlanmış yumurta ve salatalık ile kahvaltı yapıp acıkana dek sadece su içmeye devam etmeyi, acıkınca da ızgara köfte ve salata ile bir öğün daha yapmayı planlıyorum. Sonrasında balkonda bir sütlü kahve içerim muhtemelen :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her sabah tek yumurta bile yesem bana dokunur maalesef. Worlds healthiest foods un en sevdiğim yanı bir listesi var ve o liste besleyici değeri en yüksek ve karşılığında kalorisi en düşük yiyeceklerden oluşuyor. Yine de bunları %80 diyetinize ekleyin %20 istediğinizi yiyin gibi bir esnekliği var. Ona güveniyorum. Geçmişte o sitenin ışığında beslenip 17 kilo vermiştim bir buçuk sene gibi bir sürede. Fakat o zaman insülin direncim herhalde geçen seneki kadar yoktu. Şimdi bir kıpırdanma var dur bakalım.

   Sil
 5. Oh, yeni bir blog keşfettim. :)
  Uzun yazılarla dolu böyle blog'ları pek seviyorum! :)
  Çünkü ben de genelde uzun uzun yazıyorum :))
  sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba eğer yanılmıyorsam sizi buralarda daha önce görmüşlüğüm var çok sene önce. Hoşgeldiniz yeniden diyeyim.

   Sil