Salı, Nisan 07, 2020

Miskin

Dışarıda dünyayı uçuran bir rüzgâr var. Bense içerde boynuma kadar miskinliğe gömük durumdayım, pijamamla.

Gerçi sabah dünden yıkanmış çamaşırları astım. Sonra kendime güzel bir çay demledim. Kahvaltıdan sonra satranç problemi çözdüm. Hep kıyılarında dolaştığım puanları tıkır tıkır aştım. Sonra formdan düştüm. Keza puanlar da düştü. Ben de sıkılıp bıraktım.

Biraz tv'u açtım.
Yine sıkıldım.
Kapattım.
Aç kapa.
Aç kapa.
Müzik dinle.
Sıkılıp onu da kapa.
Sabah havalandırmak için açtığın yatak odasının camını da kapa.

İstersem eczaneye kadar gidip maske alabilirim diyorum kendime. Maske bahane elbet. Ama istemiyorum. Dışarı çıkmakla alakalı değil demek ki benim bunalmam. Salgın ve tehlike atmosferiyle alakalı.

Dün gece karabasan gördüm. Çok fenaydı. Oysa dün saatlerce sohbet ettim en sevdiklerimle. Üstünden keyifle boyadığım son kartpostalı gönderdim. Sabah teşekkür maili ile gözümü açtım yeni güne. 😍

Nasılsa geçecek bu günler. Ama erken, ama geç, geçecek.

Akşam oldu karanlık bastı. Tv'u yeniden açtım. Çok sıkılınca bu sefer sesini kapattım. Üç saattir aynı sunucu aynı konuklarla aynı konuları konuşuyor. Tek değişen artan gram altının fiyatı, bir de İngiltere Başbakanı Johnson'un hastaneye yatmışken, yoğun bakıma geçmesi.

Bu arada ezcaneden maske almama gerek kalmadı. Marketlerde ücretsiz dağıtıyorlarmış. Markete girmek için lazımdı sadece.

Haftaya Pazar Paskalya. Çörek tarifi buldum eski notlarımın arasında. Annemin tarifi değil ama bu. Başka. Ekmek makinesinde yapılabilinen bir tarif. Çöreksiz paskalya çok hüzünlü geliyor bana. Glüten hassasiyetini görmezden gelicez bu sefer, mecbur.

13 yorum :

 1. Benim annanem yağmurlu havanın uykusu rüzgarlı havanın kuytusu derdi. Rüzgarlı havalarda miskinlik yapmamıza izin verirdi. Kart için tekrar teşekkürler Küçük Joe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzelmiş, bayıldım rüzgarlı havada miskinlik hakkına.
   rica ederim, zevkle yaptım.
   bir de yorumunuzun altına isim ya da rumuz bırakabilseniz çok süper olur.
   sevgiler.

   Sil
 2. Ben de dün sıkıntılandım, sıkıntılanma hissine sıkıldım. Sonra sıkılmaya hakkımız olduğuna karar verdim. Biraz rahatlattı bu fikir. Çünkü bir de sıkılmamalıyız sıkıştırmasının bizi bir yere götüreceği yok. Zaten her yandan daralıp kısılmışız, ne olacağı, ne zaman biteceği belli değil. Sıkılmanın faydası olmayabilir ama bir şeyleri özgür bırakabilelim bari yahu. O da bugün sıkılmak olsun. :) Hepsi bitecek bir yandan, ona güveniyorum, ama öyle ama böyle.
  Benim rüyalarım da sıkı çalışıyor. Dün şuna denk geldim. Harvard Medical School'da Covid zamanlarında görülen rüyaların bir çetelesini tutacaklarmış, ta taa..
  https://twitter.com/irinimalliaraki/status/1247422621706305536

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet mindmills yazında da yazmışsın, okuduktan sonra bana çok iyi geldi. sonuna kadar katılıyorum.

   istediğim gibi yorum bırakamıyorum maalesef. çünkü çoğunlukla safari ile geziniyorum, ama sadece chrome da ismim çıkıyor yoksa isimsiz oluyor yorum onu da sevmiyorum.

   Harvard Medical School projesine bayıldım. hemen linke gidiyorum.

   Sil
  2. hay allah, o tarayıcı uyumsuzlukları wordpress'te bayağı uğraştırıyor bazen, çok sevimsiz. olsun, yorumsuz da beklerim.

   Sil
 3. Joe, herkesde bir depresyon havası. İnsanlar İncir Reçeli mooduna girmiş. Ben de sıkıntıdan patlayacağım ne yapmalıyım bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de yahya nerde diyordum, bitirmek istiyordun blogu bitti mi :) ?
   ne yapmalı ben de bilmiyorum. gerçekten.
   hepimize kolay gelsin diyelim.

   Sil
 4. Biz de bugün başladık paskalya işlerine Joe. Önce el işleriyle başladık, yarın yumurtalar boyanacak ve cuma büyük gün: yumurta ve çikolata avı :) Belki birşeyler yaparsak ne bileyim keyif verici şeyler, yuurta boyamadır çizmedir, sanki düşünmemek için.. İşte öyle yani...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay ben bir türlü başlayamadım. Ama az önce bakkala sipariş vermeyi akıl edip un söyledim.
   Biliyorum da an geliyor içinden hiçbir şey yapmak geçmiyor. Neyse ki geçici. Yoksa beni bilirsin. Uğraş icat etmekte üstüme yok.

   Sil
 5. Merhaba Joe, bugünkü Cumhuriyet kitap ekinin kapağında Zahrad'ı görünce hemen sana yazmak istedim, alırsın belki. Çok sevgi selam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serpil!!!! Beni o kadar mutlu ettin ki! Günün en şenlikli şeylerinden biriydi benim için bu yorum. Az önce almıştım haberi, onun için değil. Zahrad'ı hatırlayıp, görünce aklına geldiğim için. Ve çıktım aldım. Kaçıramazdım. Kocaman sarıldım :)

   Sil
 6. Yaa çok sevindim, ben tanımıyordum Zahrad'ı, siir çok severim, araştırdım biraz, kitap ekinde görünce de heyecanlandım :) Ben de sarılır öperim çok çok❤

  YanıtlaSil