Pazar, Ağustos 11, 2019

Nerde kalmıştık?

Diğer konuyu aradan çıkardık ya. Oh. Dünya varmış. Şimdi kaldığımız yerden devam.

Cuma günü diyetisyene gittim. Onun tartısında 7.5 kilo vermişim toplamda. Yani artık tıbbi olarak obez sayılan kilonun altına indim. Yani artık insülin direncinin de kırılmış olması gerek hesaplarımıza göre. Fakat tahlil sonucunu görmek gerek. Ama bu son haftalarda çok gün aç kaldım. Canım yemek yemek istemiyordu. Bir gün de ateşim çıktı. Bütün gün yatıp uyudum, ağzıma bir lokma koymadan. Yine de kilo verebilmişim. Önceden ağzıma lokma koymasam gene de kilolar gitmiyordu. Göbek de epeyce eridi. Darısı kalan fazladan 7.5 kilonun başına. Onlar da gitse genç kızlık vücudum geri gelecek. Filinta gibi olacağım. O ye!

Bir de geçenlerde telefonda abimle konuştum. Dedim ki bir satranç kulübü buldum kendime belki yeni sezonda giderim. Belki giderim çünkü bütçeme uyar mı bilmiyorum. Bir de dedim ki, "ben artık bazen 2000 üstü problemleri çözebiliyorum. 2010, 2050 filan. Ama gel gör ki 1400'lük bilgisayarı hala daha yenemediğim oluyor". Dedi ki "açılış çalış. En az 100 puan fark eder. 1500'e çıkarsın". Ama sesi ciddileşti telefonda. 2000 bence de ciddiye alınası bir puan.

Delinen termosifonun yerine yenisini hala takamadılar. Cuma günü 18.30'a kadar bekledim. En sonra bir telefon açtılar -neyse ki onu yaptılar-bayiden aldıkları termosifon bozukmuş yenisi Cumartesi öğleden sonra gelecekmiş, o yüzden gelmediler. Soğuk suyla da yıkanırım ne olacak bu yaz sıcağında ama su vanasını açtığımızda eskisi damlatıyor. Altına düzgün kap da sığmıyor. 

Dün nihayet gelip taktılar. Sonunda saçımı başımı yıkayabildim. Yeniden doğmak gibi bir histi.

Ajanda bitmek üzere, tüm resimlemeleri bitirdim. Dün Mart ve Nisan aylarını bastım. Bugün Mayıs ve Haziran'ı basacağım. Yarın da Temmuz'la Ağustos.

Bu sabah da çok erken kalktım. Canım lavaş ekmek açmak istemiyordu. Ben de tavada yulaf pişirdim az suyla, üstüne yumurta kırdım, bir de ne zamandır evde duran fıstık ezmesini kattım omlete- sağlıklı yemek ararken bir restoranın menüsünde denk gelmiştim- biraz da keten tohumu. Çay. Tamamdır bence.

Onun dışında ne zamandır bisiklete binmiyordum, bu sabah bineyim dedim ama en son bir Pazar sabahı aynı saatlerde bisiklete binişimi hatırladım, akşamdan kalmalarla, nargilesini, tüpünü alıp kahvaltı edenler, geceyi çimlerin üstünde yatarak sabahlamış insan manzaraları görmüştüm. Pek iç açıcı değildi.

Bugün güzel bir şeyler yapasım var. Umarım bütün gün ne yapsam ne yapsam diye geçmez. Haydin kaçtım ben. Güzellikle kal.
4 yorum :

 1. Merhabalar. Size Bursa'dan yazıyorum. Özel bir firmada yönetici asistanı olarak çalışmaktayım. Google da oğlum için genç bir satranç öğretmeni ararken kendimi sizin blog'unuzda buldum. Yanlış bir yere geldiğimi çözene kadar eskiye doğru birkaç yazınızı okudum. Böyle kısa kısa yazdığınız için çok kolay okunuyor. Gülmeyin ama ilk başta sizi 16 17 yaşında genç kız sandım. Niye derseniz , yazılarınızda ağbisinin onayına bu kadar muhtaç birisini okuduğum için. (Satrançla ilgili yazılarınızda hep o göze girme çabası ve arzusu var). Artı terapistinize aşık olduğunuzu okuyunca emin oldum. Geçen yıl en yakın arkadaşımın büyük kızı terapistine aşık olmuştu ve çok zorluk çıkardı. Başka bir hekim bulmak zorunda kaldılar. Bu yaşlarda çok normal demiş o hekim. O da sizin gibi günlüğünü yazıyordu. Sonra başka bir yazınızda aşağı-yukarı sizinle aynı yaşlarda olduğumuzu gördüm. Çok şaşırdım. Aslında söyleyeceklerim bu kadar. Açıkçası sadece merhaba demek istedim. Arka arkaya yazılarınızı okuyunca hayatınızın içine düşmüş gibi oldu. Umarım çok yakında mutlu bir hayata kavuşursunuz. Sağlıcakla kalın.
  Hülya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hülya, teşekkür ederim yorumunuza. Satranç'ta abim benim kahramanımdır. Oynamasını ondan öğrendim, ayrıca burada çok dile getirmedim ama kendisinin gençlerde türkiye derecesi var yıllar öncesinden. Kasparov Istanbul'a geldiğinde onunla dostluk maçı yapmış bir avuç insandan biri.
   Terapiste aşık olmaya teknik olarak transferans deniyor ve yaşla hiç alakası yok inanın. Normalde, işinin ehli bir hekimin elinde çok malzeme çıkar ve çıkması gerekir, o transferanstan. Fakat bunu sakıncalı bir şey zanneden de çok.
   Demek satranç hocası yazınca benim blog çıkıyor. Google bunu eksiden yapıyordu. Demek hala yapıyor. Blogları kelime bazında aramalardan çıkarması gerek. Umarım düzgün bir satranç hocası bulursunuz oğlunuza. Sevgiler.

   Sil
 2. size bir mim attım, uğrarsanız sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Edischar, miminizi gördüm, normalde sevmem ama sizinkisinde söylemek istediğim biriki sözüm var. Uğrarım.

   Sil