Perşembe, Mayıs 16, 2019

Kahve ve yazı keyfi.

Balkonda öğlen yemeği sonrası kahvemi içiyorum. Az önce buzluğa muz attım. İkindide sütlü tatlı hakkımı, muzlu kakaolu dondurma ile değerlendirmek istiyorum.Tam balkonumun önünde yasemin çiçekleri var. Sağ taraftan, rüzgar estikçe burnuma yasemin kokuları geliyor. Tam şu an, yazmak gözüme bir başka keyifli geliyor. Az önce bir sözcüğü silip yerine daha güçlü bulduğum birini koydum. Ve bu bana müthiş bir haz verdi. Biraz geriye çekildim- genelde metnin içindeyim- ve işte dedim: yazıyorum şu an, gerçek bir yazar gibi. Yazdığım sadece bir blog postu olabilir, ama eylem aynı. Şu an yazıyorum. Romanın bitmesine, yayınlanmasına gerek yok kendimi bir yazar gibi hissetmek için. Kendimi tanıtırken, öyle demeyecek olmam önemli bir fark yaratmıyor gözümde.

Kahvaltıdan sonra iki tane defter yaptım. Fena olmadı. Yazlık, cıvıl cıvıl. Resim de çekmem gerek. Toplam üç tane etti. Belki iki tane daha yaparım. Belki de elimdekilerin resmini çekip sosyal medyaya yüklerim. Süre tutmayı unutuyorum her seferinde. Bir defteri yapmak ne kadar zamanımı alıyor bilmek istiyorum.

Bu arada annemin evindeki kurutucu bana geldi ve ikinci kurutucu olması işimi çok kolaylaştırdı. Fakat giyinme odasında yer kalmadığı için, atölyede duruyor ve defterlerden başımı kaldırdığımda gözüme çarptı ve biraz canımı sıktı. Üstündekiler kurudu ve toplanması gerek. Ve toplanması, katlanması, kaldırılması gereken tek şey de onlar değil. Neden yetişemiyorum diye kendimi yedim bir kere daha. Klasik. Sonra, çok kısa bir süre sonra aklıma bütçe çıkarma fikri geldi. Finansal değil de zamansal ve enerjisel. Hangi iş ne kadar sürüyor, ne kadar yoruyor ve hangi sıklıkta tekrarlanıyor. Yani işler mi zamana ve enerjime sığmıyor, ben mi gereğinden az iş yapıyorum. Şu an net değil mesela. Çıkacak sonuca göre zamanımı daha farklı geçireceğim. Tabii son aylarda olanlardan sonra evin tozutması ve benim hala dizginleri ele geçiremem de bir unsur.

Saat 14.00. Şimdi içerdeki rahat tekli koltuğu balkona taşıyacağım ve Ursula'nın yeni bir öyküsüne başlayacağım. Yandaki inşaatın gürültüsü idare edilebilir seviyede. Sonra saat 15.00 gibi defterlerin resimlerini çekerim. Sonra dondurma yapıp yerim. Sonra da bakarız. Artık yeni defter mi yaparım. Romana mı biraz el atarım. Dışarı çıkıp evin bir iki eksiğini mi tamamlarım. Yoksa az önce bahsettiğim zamansal ve enerjisel bütçeyi mi çıkarırım. Ya da bisiklete de binebilirim.

Hala yazasım var. Ama kalkmam gerek. Haydin sonra gene gelirim.
11 yorum :

 1. Resimleri hemen çekip eklesen, bi merak ediyorum ki sorma gitsin ;) Bir de tam muzlu bi içecek tarifi post'u yazıyordum ki senin yazın çıktı karşıma, anaaa dedim ;)) Haydi bekliyos <3

  YanıtlaSil
 2. Ayyy çok tatlılar içimden yemek geldi defterleri :D
  Yasemin miiiiii, nasıl şanslısın! Hele geceleri kokan türse! Kiraz mı çıktıııııııııııııı!!!!! Biz daha paltoları çıkaramadık yemin ederim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler, demek beğendin <3 <3 <3 :)
   Ya evet ben de kendimi çok şanslı hissettim, kim diktiyse onu oraya yıllar önce, yaşıyorsa ömrü uzasın, diye dua gönderdim. İlerisinde de dalları meyve dolu muşmula var. Diğer ismi daha güzel ama şimdi aklıma gelmedi. Geceleri kokuyor mu bilmiyorum ama gündüzden burnuma kokuları geldi. Kiraz az az çıktı evet. Biz de yeni çıkardık paltoları, bakma.

   Sil
 3. Yasemin mi??? En sevdiklerim (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah evet Ali, ben de bayılırım. Şans işte.

   Sil
 4. Enfes olmuş defterler. Ellerine sağlık. Keyif yapabilmen, anların farkında olman çok değerli. Rüzgar, koku. Şükür için muhteşem zamanlar. Evde yapılacaklar evdeyken hep bir yerlerden dürtüyor insanı. Tam eline kitabı alıyorsun çamaşır makinesi ötüyor. Hadi üşenmeyeyim onu yapayım, aa ipte çamaşır var. Hadi üşünme katla derken ev kölesi moduna çabucak geçiveriyor insan. İşler bitmez ki. İşte o arada kalmışlık hissi ise feci.

  Sema

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Sema.
   Ne güzel ifade etmişsin. Yine de işlerin asgari düzeyde de olsa yapılması gerekiyor, şu sıralar zıvanadan çıktı ev.

   Sil
  2. Teşekkürler. Böyle zıvanadan çıkma durumlarında biri gelse de yardım etse misal çok yakın bir arkadaş isteği olmuyor mu sende de?

   Sil
  3. Hayır bende olmuyor, hatta birisi yardım etmek istese çok tersime bile gider. Ben halletmeliyim. Benim öyle bir huyum var.

   Sil