Cuma, Mart 09, 2018

Taze taze.

Perşembe gecesi:

Mmmh. Zor ve yoğun bir haftanın daha sonuna geliyoruz artık şu saatlerde. Çok yorgunum ama yazmazsam çatlarım. Yarın Cuma.

Güzel haberlerim var.

Mamografi de tahmin ettiğim gibi sorunsuz çıktı. Şükürler olsun.

İkinci güzel haber yayınevinden (bkz. önceki post). Cevap geldi. Ocak ayında yazdığımda ses seda çıkmamıştı. Şimdilik kesin bir şey yok. Sadece sesimin duyulmasına çok sevindim. Bir de işte, çeviri konusunda hayalimin gerçekleşmesi ihtimali hala var.

Bunlar taze haberler.

Bunların dışında kafamda dönüp duran düşünceler var. Mesela iş fikirleri ve roman fikirlerinin bir açıdan birbirlerine benzediklerini düşünüyorum. Zor olan fikir üretmek değil. Fikir bir şekilde üretilir. Fakat onu nasıl işlediğin önemli. İşte de böyle olduğunu düşünmeye başladım. Yani bir fikre bakıp, hmm bundan bir nane olmaz demek çok anlamlı değil. O fikrin kimin eline geçtiğine bakar. Ayrıca başta pek parlak olmayan bir fikir zamanla geliştirilebilir. Böyle bir kereden, zırt diye, nurtopu gibi fikirler bekleme. Ayrıca parlak fikirle iş bitmiyor.

Hikaye konusunda olgunlaştığımı hissediyorum ve bu bana o kadar iyi geliyor ki. Yerimde saymamışım en azından. Eskiden olduğu kadar acımasız değilim kendime. Daha en başta, o kadar talepkarmışım ki, fikirler gelişecek zaman ve mekan bulamıyormuş. Bu yeni hikayede de bir an şöyle bir düşünce geldi: "bu ne ya, berbat, yok, olmuyor, at çöpe." Tak diye. A-a. Sonra silkindim. Bir dur ya. Daha yazılmadı ki. Nereden biliyorsun berbat olduğunu. Bu daha sadece özeti. Eskiden olsa birinci düşüncede kalırdım. İkinci düşünce zamanla öğrenilen bir şey ve olgunluk göstergesi bence. Hem kötüyse düzeltirsin. Ne var.

----------
Cuma:

Son iki haftadır blog istatistikleri yükselişte. Nasıl, neden, bilmiyorum ama seviniyorum. Hele birinin blogu en başından alıp, saatlerce, günlerce sırayla okuduğunu görünce keyiften sekiz köşe oluyorum. Onu bırak, eski yazılara tek tek gidip, arada bir okuyanlar bile beni inanılmaz mutlu ediyor. Çünkü bu her gün ve birden çok kişi tarafından oluyor. Her gün, o günün yazısı dışında, bir iki popüler "nasıl yapılır" post dışında eski postlar okunuyor. Bir blog yazarı daha ne ister? Keşke şu istatistik araçları daha güvenilir olsaydı yalnız. Bazısının gördüğünü öbürünü görmüyor, bazen de ikisi bir görmüyor.

Tüm bunların dışında, Instagram hesabımı ayıkladım. Sevdiğim, yakın hissettiğim birkaç kişi beni ilgilendirebilecek ve aklıma gelmeyen kimleri takip ediyor diye araştırdım. Birkaç ünlü takip ettim. James Altucher okudum. Tony Robbins'e takıldım. Hayat iştahı doldu içime yeniden. Emek harcamaya hazırsan, akıllı stratejiler geliştirirsen, bu iş illa ki olacak diye kafana koyarsan, birçok hayalini gerçekleştirebileceğimi hatırlattılar bana. Şimdi bu yayınevinden olumlu cevap gelirse havalara uçarım. Gelmezse, o zaman, birkaç yol var. Altucher der ki kimse son şansın değil. O yazarı Türkiye'de tanıtmanın başka yollarını ararım. Belki farklı bir proje ile uğraşmak için yeni kapılar aralarım. Şu an beni güçlü hissettiren şey şu: bir adım attım, karşı taraf da bir adım geldi. Bu işte. Ben tembel tembel oturup, eyleme geçmeseydim o mail gelmeyecekti bana. Bazı şeyleri hayallerine ulaştıracak biçimde kıpırdatabilmek güzel bir his.

Bir de aklımda bir şey daha var ama gülmeyeceksin, bak. Jinekoloğa gittim ya. Şu an iki tane yumurtluyorsun dedi bana. Bir tuhaf oldum. Hormonların son dürtmesi herhalde. İstedim iki tane olsun. Bebekli bir hayat düşledim. Evin içinde koştursunlar istedim. En büyük pişmanlığım bu olacak herhalde. Ben çocuklu olmalıydım. O kadar seviyorum ki. Biliyorum çok zor. Çok emek. Çok yürek çırpıntısı. Ama o minik buruşuk suratlardan istiyorum bir tane. Olanlar benim için bir kere kocaman sarılsın miniklerine.

Artık çıkmam gerek. Blog yazmayı çok seviyorum ama bütün günü blog yazarak geçiremem. Biraz iş görmeliyim. Hiç gidesim yok ama. Haydin.
4 yorum :

 1. Sağlığınız için gerçekten çok sevindim. O oldu mu gerisi illaki gelir çünkü. Yazılarınız umut veriyor insana
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkür ederim, sağolun. Haklısnız. Gerisi bir şekilde halledilir. Böyle düşünmenize çok sevindim! Benden de sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Koruyucu aile olabilirsiniz belki bir cocuğa

  YanıtlaSil
 4. @ Şenyıl: neden olmasın? belki bir gün güzel bir ilişkim olursa ve artık biyolojik olarak geç olursa, ve partnerim de gönüllüyse, neden olmasın.

  YanıtlaSil