Perşembe, Mart 15, 2018

Roman.

Keyifler gıcır. Anlatayım mı blog? Romanın kaba bir özetini çıkarayım dedim. Genelde satırları zor doldururum. Bu sefer nasıl kırpıp en öz haline indirgeyeceğimi bilemedim. Ve el yazısıyla bir tam A4 sayfası boyutu tuttu. Hatta geçti. Özet. Evet. Nasıl yaptım bunu bilmiyorum. Ne değişti eskiye göre? Tek bildiğim roman yazmak çokça sorun çözmekmiş. Oysa eskiden sorunlarla karşılaşınca ringi terk ediyordum. Olmadı sanıyordum. Ne saflık. Çünkü sorunsuz ilerler ya roman, zahmetsiz. Peh.

Romanın sorunları dediğim şu. Mesela X kişisinin geçmişini bilmiyorsun, nereden geliyor, neden o işe gönüllü olmuş, Y kişisiyle ilişkisinin dinamikleri neler. Bunları soru haline getirip yanıtlaman gerekiyor. İlk başta, yanıtlaması imkânsız gibi geliyor. En ufak bir fikrin yok. Hafif bir panik sarıyor bünyeyi. Yapamayacağım. Tıkandı. Asla olmayacak. Gene olmadı. Sonra cesaretini toplayıp başına oturuyorsun, kendini çok sıkmadan aklına ilk gelen fikri kaleme alıyorsun. Mesela xyz olabilir diyorsun. Beğenmeyebilirsin o ilk fikri. Ama yine de yaz: xyz. Olsun, sonra kenara koyarsın. Yeter ki beyninin fikir üreten hücrelerini gücendirme. Sonra aklına başka, belki alakasız bir fikir geliyor romanın başka bir sorunuyla veya ayrıntısıyla ilgili. Onu da hemen yaz. Ondan sonra yavaş yavaş çözülüyor. Şu olabilir. Bu olabilir. Bu da olabilir. Öyle öyle bir bakmışsın birkaç haftanın sonunda özetlemeye çalıştıkça dallanıp budaklanıyor.

1 Şubat'ta başlamışım. Bugün 14 Mart. Bir buçuk ay olmuş tastamam. Boş geçtiğim haftalar da oldu gerçi ama oldukça düzenli çalıştım. Az az ama öz. İnanasım gelmiyor. Vallahi olacak gibi bu sefer. En büyük hayallerimden biri gerçek oluyor. Anlatabildim mi heyecanımı? Bütün gün dışarı bile çıkmadım, ama büyük bir tatmin duygusuyla geçti.

Bu önümüzdeki hafta bölümleri belirlerim ve sonra da yazmaya başlarım. Sandığımdan daha kısa sürecek galiba. E. 'ye ilk sayfayı yolladım. Bakalım ne diyecek.

9 yorum :

 1. Tebrikler! Ne guzel bi heyecandır o kim bilir! İçiniz hep bu heyecan ve rahatlamayla dolsun dilerim:)

  YanıtlaSil
 2. @ Kanatlı Kedi: çok çok çok teşekkürler!!!! :) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Awww şu senin yazı işlerin beni de heyecanlandırıyor! Tebrikler,alkışlar!!

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler Anıl'cım. :)

  YanıtlaSil
 5. Mutlu sona ulaşırsınız umarım.Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 6. Ben yazma konusunda ablama çok destek oluyorum. Hergün dürtüyorum onu mesela.. Bir düzene koyduktan sonra gerisi geliyor der kendisi.. ((;

  YanıtlaSil
 7. @ Ali Çalışkan: yaaa buralara mı uğradınız??? Çok sevindim buna! Ablanız çok şanslıymış, demek o da yazmaya düşkün...Ben bir aydan beridir yaklaşık romanın ucunu kaçırdım. Gene başına oturacağım elbet ama şimdilik biraz mola.

  YanıtlaSil
 8. ((: Yazmıyor olmam okumadığım anlamına gelmiyor ki deli gibi blog okurum. Ablam bir yazandır. Ve eminim sende tez zamanda yazıp bitireceksin.. (:

  YanıtlaSil