Cumartesi, Mart 24, 2018

İşler güçler.

Perşembe

Bitik haldeyim. Önemli birkaç işi bugüne sığdırabildim. Buzdolabı temizliği, yerlerin süpürülüp silinmesi ve amerika vizesi işi. Bir de satranç oynadım. Danimarka gambitini denedim bilgisayara karşı. Çok başarılı olamadım. Bir de yeni bir organizasyon sistemi oturtmaya çalıştım. Aslında modası geçmiş bir sistem. Ama ben zamanında çok sevmiştim. Şimdi de işlerim için çok uygun. İsmi Getting Things Done. Fakat bu yayında bahsetmek istediğim konu bu değil.

Bahsetmek istediğim iki üç sabahtır denediğim bir yöntem. Tony Robbins'ten kaptım. Priming diyor buna. Bilimsel bir altyapısı varmış. Ben inandım. Ve uyguladım ve bence işe yarıyor. Priming'in bilimsel açılımı yaklaşık şöyle bir şey: kararlarımızı ve fikirlerimizi etkileyen bilinçdışı faktörler var. Bunu Freud de söylerdi ama konu daha farklı. Kestirmeden bununla ilgili yapılan deneye geçeyim. Çok kabaca insanların eline bir fincan kahve tutuşturmuşlar, ve kahve fincanının sıcak ya da soğuk oluşu sonraki algıyı olumlu ya da olumsuz etkilemiş. Tony Robbins'in dediği de şu: madem öyle o zaman bilinçdışımızı kendimiz kendimize olumlu olacak şekilde etkileyelim. Bunu nasıl yaparız? Buna sabahları yataktan kalkmadan on dakika ayırıyorsun. Önce şükredecek üç konu başlığı saptıyorsun. Bu birinci bölüm, bir iki dakika sürebilir. İkinci bölüm: ilahi bir gücün (her neye inanıyorsan doğa, evren, enerji, Tanrı) ışık olup bedenine girdiğini ve sendeki tüm yaraları iyileştirdiğini hayal ediyorsun. Bu mesela bana özellikle çok iyi geldi. Yaralar duygusal da olabilir bedensel bir rahatsızlık da. Sonra güçlü yanlarını daha da güçlendirdiğini. Bu da biraz sürüyor. En son o gün gerçekleştirmek istediğin üç amacın gerçekleştiğini hayal ediyorsun. Kendini nasıl hissederdin günün sonunda? Onu hayal et. Belki biraz kırptım belki bir iki aşaması daha vardı ama ben iki  üçsabahtır bunları yapıyorum ve günün gidişatını gerçekten olumlu yönde değiştirdiğine inanıyorum.

Bugün hallettiğim üç iş de günlerdir sürüncemedeydi. Ve bugün çok tatmin edici işler görmüş gibi hissediyorum.

Cumartesi

Dün de çok iş gördüm. Amerika vizesi için artık sadece görüşme kısmı kaldı. Sıra Kanada vizesinde.

Ve romanın bölümlerinin bir kısmının başlıklarını yazdım. Üç bölüme ayırdım ve her bölümü de kendi içinde bölümlere. Hala hikayede bazı boşluklar var fakat bunu kafaya takmamaya çalışıyorum. Gerçekten çamuru şekillendirmeye çok benziyor. Önce kabasını çıkarıyorsun işin sonra gittikçe inceliyor. En azından benim için bu böyle. Belki önce orta bölümleri yazarım sonra başa dönerim. Şu an bilemiyorum. Ama hiç inanasım gelmese de iş ilerliyormuş gibi. İşte bu muhteşem bir duygu. Muhtemelen bu haftanın sonunda artık bölümleri belirlemeyi bitirmiş olacağım ve ondan sonra da Nisan ayının başlamasıyla beraber bölüm klasörlerinin içi dolmaya başlar. Genel duygum olaya hakimiyet ve bu daha önce tatmadığım ve muhteşem bir his. Bundan bir önce yazmaya çalıştığım romanla alakası yok.

Yeni bir gönüllülük işine kayıt yaptırdım. Nisan ayının ikinci haftasında bir toplantıları var. Ona katılıp daha aktif olmanın yollarına bakacağım. Çocuklar için protez işlevsel kol üretimi 3D yazıcı ile. Merak edip katılmak isteyenler http://www.robotel.org adresini ziyaret edip bilgilenebilirler. Şimdilik hiçbir şey yapmadım. Ama yapmak istiyorum. Bir katılayım şu toplantıya da. Sabırsızlanıyorum.

Bugün bir de ayrıca bu blogun çok eski bir okuru olan Eren'in hobi malzemeleri satan sitesinin açıldığının haberini aldım. Hobi malzemelerinizi Türkiye'de güvenilir bir siteden temin etmek isterseniz tavsiye ederim. Özellikle postcrossing meraklıları için kendi kart postalını yapmak için hazır bir set var.

Genel anlamda direği biraz doğrulttum. Bir de şu verilen kilo geri gelmeseydi süper olacaktı. Gene başlangıç noktasına geri gittik. Halbuki aynı şekilde devam ediyordum. Biraz yürüyüş azalmıştı bir de balık almamıştım. Neyse. Hepsini tekrar programa dahil ettim.

Şimdi gidip şu danimarka gambitini biraz daha çalışayım. Haydin çüs.4 yorum :

 1. Gelişmeler harika Joe’cum, roman konusu heyecan verici merakla bekliyorum, ayrıca Primingi mutlaka deniycem, robotel muhteşem, ve duyurun, desteğin, güzel sözlerin için çok teşekkür ederim,çok sevgiler:)

  YanıtlaSil
 2. Amerika biletini ne olur Münih aktarmalı al!

  YanıtlaSil
 3. @ Eren: aslında ilk sayfayı eğer okumak istersen sana da göndermek isterim Eren'cim. Roman konusunda verdiğin fikir çok aklıma yattı ve hikayeye çok şey katacak. Şimdiden bölümlerden biri. Priming'i dene lütfen sonra da konuşalım. Duyuru için teşekkür etme lütfen! Benden de sevgiler! <3

  YanıtlaSil
 4. @ Öğrenen anne: yaaa Cerenikom çok tatlısın! Ne güzel fikir! O zaman bir de Schengen almam gerekecek ama ne var, alırız olur biter. Seni mi kıracam? :))))))) Dünya turuna döndü Kanada ilkokul arkadaşları toplantısı, fena mı? Çok heyecanlandım şimdiden. ayyyyyyyyyy!!!!!!!!!!

  YanıtlaSil