Çarşamba, Mart 14, 2018

En son nerede kalmıştık? Cuma. Cuma'dan sonra iki önemli gelişme oldu. Birincisi kilomla ilgili radikal kararlar aldım. Daha önce de almıştım spordu şuydu buydu fakat uygulayamamıştım. Öncelik değildi. Şimdi öncelik oldu. Beslenme ve spor. Kilom durduğu yerde artıyor çünkü. Normal değil.

İkincisi Tony Robbins podcastının üstümdeki etkisi: hemen faydalı işler görmeye odaklandım. Tekrar sürdürülebilir kalkınma dersine döndüm. İhmal etmiştim onu çokça. Derse ek olarak, dersi veren hocanın kim olduğunu araştırdım: Jeffery Sachs. Meğer Kofi Annan'lara, Ban ki Moon'lara danışmanlık vermiş, Bolivya'yı çılgın enflasyondan kurtarmış ve nice fakir ülkeye danışmanlık vermiş. Twitter'ını buldum adamın. Ve takip ettiği kişilere göz attım. Hemen aklıma yatanlarla ilgili bir liste oluşturdum. Ve bir ders dinledim. Neden bazı ülkeler fakirken bazı ülkeler zengin. Çok güzeldi. Mesela diyor ki bazı ülkeler coğrafi sebeplerden dolayı kalkınamıyor. Su kenarında değil. Ticaret yapamıyor. Filan falan. Coğrafyayı değiştiremeyiz ama coğrafyanın sonuçlarını tersine çevirebiliriz. Fakat her şeyden önce diyor ki, önce teşhisi doğru koymak gerek. Her kalkınamayan ülkeye aynı formülü uygulayamayız. Böyle. İlgini çekerse ders Ingilizce ve ücretsiz ve çevrimiçi. Buna devam etmeyi düşünüyorum.

Üçüncüsü yeni öğrendim, Magnus Trainer ve Play Magnus android için geliştirilmiş. Hemen indirdim. Parama da kıyıp 15 USD kadar bir paraya aylık kullanım satın aldım. Ve bayıldım. Çok güzel. Magnus Trainer nedir dersen, dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen'in satranç öğretme ve oynama programı. 8 yaşındaki Magnus'a yenildim mesela bu sabah. Ama 8 yaşındaki Magnus da benim hiç okumadığım kitapları okumuş etmiş. Ya...ya...

Böyle işte. Bir yandan da hikaye ilerliyor. Pazar gecesi az daha çalıştım ve işe yarar fikirler çıktı. Yarın sular kesik. Ev işi yapamam. Diğer işleri de hallettim. Yazabilirim bütün gün. 

4 yorum :

 1. Kilo meselesi önemli. Baştan önlem almazsan sonradan sıkıntı...

  YanıtlaSil
 2. @ Beyda: işte baştan önlem alamadım benim dışımdaki sebeplerden şimdi de çekiyorum. Neyse artık, bundan sonrasını kurtaralım bari.

  YanıtlaSil
 3. Şu edx eğitimleri ilgimi çekti. İngilizcemi yeterli bulmasam bile heyecanlandım. Hatta ingilizceyle başlayıp,beslenme,gıda gvenliği ve alternatif tıp konularına sarabilirim. Beğendiğim kursları,dersleri favori listesine ekleme gibi bir şey var mı ki? o kadar çok konu varki yavaş yavaş gideyim ama beğendiklerim bir yerde ekli dursun diye şey ettim :) Kilo konusu vahim. Az dikkat ediyorum. İştahım yok ama yemeklere yok nedense,tatlıya gelince aşırı düştüm. Kan şekerimi yavaştan normale döndürdüm gibi. Kombucha ve yeşil çay en azından kil almamı engelliyor. Tavsiye ederim. Kombucha insulinle sorun yaşayan bünyeme mucize etkisi gösterdi de.

  YanıtlaSil
 4. Euphony bu internet başladığında benim ingilizcem dökülüyordu bildiğin. Ama merak öyle güçlü bir dürtü ki, engel tanımıyor, o ne demek burda ne diyor mutlaka anlamam lazım diye diye artık İngilizce filan not alırken buluyorum kendimi. Diyeceğim o ki dile takılma. Bir temelin varsa mutlaka yaparsın. Ayrıca dinlediğini anlamakta zorlanıyorsan videoların altında İngilizce altyazı seçeceği de var. Favori listesi ekleme şeysi görmedim. Olsa çok süper olurdu ama sen biraz uğraşarak bir belgeye linkleri kopyala yapıştır yoluyla bir kayıt tutabilirsin belki.
  Kombucha'nin insüline etkisini ilk defa duyuyorum bak. Araştırayım onu ben.

  YanıtlaSil