Cuma, Şubat 09, 2018

İki gün (2)


Dün:

Oturduğu vakit yüksek sesle oflayıp puflayan yaşlı teyzeleri anlamazdım, anlar oldum. Onların kilosuna ve yaşına geldim zahir. Tek kelimeyle, hadi iki olsun: bugün yoruldum, dostum. Öyle ki eve gelince koltuğa uzanmıştım, ne olduğunu anlamadan yattığım yerde sızmışım. Şu anda da başka hiç bir işle uğraşamayacağım. Beni ancak blog paklar.    

Bir rooibos çayı demledim kendime. Biraz da süt kattım içine. Hızımı alamadım, bir tane küçük kesme şeker de ekledim. Şu an pelte gibiyim. Bu gece rutin mutin yok. Doğru yatak.

Bugün yolda V. ve S.'ya rastladım, korodan arkadaşlarım. Ne güzel şey yolda tanıdıklara rastlamak. Hala çok sevindiriyor beni. Sabah da S.'ya rastlamıştım.


Bugün:

Yukarıdaki yazı orada kalmış. Daha fazla yazacak enerjim yoktu. Gittim yattım. Gene de sabah erken kalkamadım. Bugün yazıya odaklanacaktım. Biraz ilerletebildim. Gıdım gıdım gidiyor. Ama sağlam gidiyor. İstediğim gibi. Bugün ana karakteri biraz araştırdım. Onun yanı sıra yeni fikirler de geldi. Geldikçe not aldım. Bir tane sağlam kavram geldi tak dedi oturdu romanın orta yerine. Bakalım, sonuna kadar götürebilecek gibiyim bu sefer. Her zaman koptuğu yerde bu sefer sağlam köprüler var. Yapı biraz klişe, biraz amerikan işi. Haydi itiraf ettim, birazdan çok, ama ben razıyım. Olsun. Yapı klişe olsun. Bir sonrakinde, bir kere bu işin altından kalktım mı, bağımsızlaşabilirim belki ufaktan ufaktan. En azından hayal gücümü istediğim gibi kullanacak alan açılıyor. Öbür türlü yapıyla boğuşmaktan başka şeye mecal kalmıyordu. Ve zaten bir yere gitmiyordu, iş kendinden sönüyordu. Amerikan işi öykülerden de tiksinirim ama dediğim gibi. Hadi böyle olsun bu sefer. Yeter ki ortaya bir iş çıksın. Bugün bir video izledim Umberto Eco demiş, onbaşı olmadan, çavuş olmadan, teğmen olmadan, işte öbür rütbeleri de demiş, general olamazsın. Adım adım.

 Şu ilk hafta şu iki makalenin çok faydasını gördüm:

1- Bir fikri geliştirip bir romana dönüştürmek. (ingilizce)

2-Daha güçlü karakterler yaratmak.(ingilizce)


Vermişken şunu da şuraya koyayım:

3-Karaktere zayıf bir nokta belirlemek. (ingilizce)

Kavram tamam, mekan tamam, galiba çatışma da tamam, karakteri de bugün çalışmaya başladım. Adım adım ve sistematik gitmek istiyordum. Olacak gibi.

Bu işin en sevmediğim, beni en çok zorlayan kısmı şu: tam vazgeçiyorum bir şeylerden, o zaman çok büyük bir gelişme oluyor. Ama ben vazgeçene kadar, epey bir şeyleri tüketmiş oluyorum. Tam tamam artık başka makale okumayacağım dedim, nasıl olduysa Harry Potter'lara dadandım - makale değildi onlar gerçekten de - kocaman ilham geldi. Ondan sonra bulduğum makaleler de sanki hep aradıklarım. Hmmm. Gene de önce ilham gelmiş. O da Harry Potter'ı incelerken gelmiş. Bunu söylemişlerdi. En az bir kitabın cılkını çıkarırcasına inceleyin. Yapmıştım. Ama seçtiğim kitap yetersizmiş. Bir tane amerikan çocuk kitabıydı. Çok sene önce. Adı sanı duyulmamış. Neyse, olmuşla ölmüşe demiş, çare yok.

Böyle.

Elbet bir yola gireceğim.

Ve evet roman öncesinde kısa öykü yazmış olmak üstümden büyük yükler aldı. Beni ne çapta bir işin beklediğini kestirebiliyorum. Hangi kararları şimdi almazsam ilerde işler nasıl sarpa sarar onu da kestirebiliyorum. Hafif bir korku var. Bu kadar işin altından nasıl kalkacağım korkusu. Ama diğer yandan da zaman bu zaman. Biliyorum. Ama sen gene de beklentiye girme okurum. Ne olmaz ne olmaz.2 yorum :

  1. Merhaba Joe, yapı kredi yayınlarının iki ciltten oluşan hayali yerler sözlüğü var. Belki yazım aşamasında sana ilham verir diye düşündüm. Baskısı yok fakat nette biraz araştırmanı öneririm karşına çıkacaktır ;) Romanının yazım hazırlık sürecini okumak kendi adıma çok heyecan verici. Ayrıca bu kadar özenli çalışmanın karşılığını da mutlaka alacağına inanıyorum. Günlük rutinini yazdığın yazıların çok sıcak, çok samimi hep yaz, daha çok yaz. Sevgiler :)

    YanıtlaSil
  2. @ Kadife tavşan: ay ne kadar güzel bir yorum bu, bu pazar sabahı erken kalktım ve güne bu yorumla başladım. Çok mutlu ettin beni kadife tavşan. Teşekkür ederim. Sözlük ağzımın sularını akıttı bu arada mutlaka bakacağım.

    YanıtlaSil