Salı, Ocak 30, 2018

Darı ambarına düşen aç tavuk stresi.

Nefes almaya geldim. Böylesi başıma daha önce de geldi, oradan biliyorum. Çok sayıda ve çok değerli/yoğun bilgiye ulaştığımda böyle bir strese giriyorum. Tıkanma gibi kendini belli ediyor. Fizyolojik olarak kalbim sıkışıyor. Kal geliyor. Bir yandan okuyup faydalanmak ve hayatıma katıp devam etmek için delice bir arzu ile yanıp tutuşuyorum. Fakat o kadar çok bilgiyi hazmetmek nereden baksan iki ayımı alır, belki daha bile fazla. İki aylık yoğun bir çalışma gerektiren bilgiye denk geldim, evet. Şikayetçi olduğum filan yok. Sadece dediğim gibi nefes almaya ihtiyacım var. Konu fantastik ve bilimkurgu edebiyatı. Çok fazla ilham kaynağı buldum (hepsi İngilizce yalnız). Hepsine bir anda ulaştım.

Mesela şu site. Fantastik isim türeticisi. Binlerce türeticisi var: karakter ve medeniyet isimlerinden tut, pastane banka isimlerine varıncaya dek.

Bir de şu site var, o da rastgele fantastik doğaüstü güçler türetiyor ilham vermek için yine.

Bu türeticilerin yanı sıra bir dolu yazı için faydalı makale. Tam artık başka makale okumayacağım dedikten sonra. Mesela bir tane buldum, fantastik güçleri neye göre seçmelisiniz diyor. Bunu karakter oluştururken fantastik olmayan karaktere de uygulayabilirsin. İlla doğaüstü güçlere uygulanması gerekmiyor.

Sonra da sanki onlar yetmiyormuş gibi, Harry Potter'lardaki bütün sihirli nesnelerin listesini buldum, kategorilere ayrılmış. Sanki Rowling'in yaratıcılığının iliklerini sermişler ortaya gibi. Ve de ayrıca Harry Potter'ların özeti varmış wikipedialarda. Benim gibi kitap okuyamayan biri için büyük nimet. Filmden bile iyi.

Galiba Harry Potter'ları bir dosyada birleştirip, ozalitçide bastırıp, Harry Potter kitapçığı yapacağım kendime. Kitap özetleri, sihirli nesneler, karakterler, ne bulursam.

Böyle işte. Netflixe baktım. Hiç Harry Potter yoktu. Varmış da artık yok gibi. Yakıştıramadım.

Dışarı çıkıp mutfak alışverişi yapmam lazım. Fakat çok halsizim. Galiba yemek siparişi vereceğim bu akşam. Ya dolaptakilerle idare. Dün gece ne güzel gözleme yapmıştım çabucak, börek gibi olmuştu, kalan yarım yufkadan. Biraz peynir, biraz dereotu, bir yumurta.
4 yorum :

 1. Beyin düşündüklerini toparlayamayınca telaşlanıyor.Bilgileri sindirdikçe çok güzel işler çıkaracağına eminim.Harry Potter'ı mutlaka izlemelesin.Çocukluğumdan beri defalarca izledim ve her defasında aynı duyguları yaşayabiliyorum.Tam bir başyapıt ve eminim bu türde yazarken sana ilham verecektir.Karakterlerin işlenişi vs. o kadar güzel ki...

  Kolay gelsin joe!

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel tespit. Hem uçsuz bucaksızlığın getirdiği bir tedirginlik, yük, hem bir yandan sabırsızlık, ohooo ben önümdeki bu örneklerle neler neler yaparım duygusu ve bir an evvel onu yapma heyecanı. İki günden bıkmazsam elbet.
  Harry Potter'ın ilk kitabını okumuştum çok seneler önce, ilk çıktığında. Bir çırpıda bitmişti. Bayılmıştım. Sonra filmi o kadar sarmamıştı. Sonraki kitapları da okumamıştım ve filmleri de izlememiştim ama çok şey kaçırmışım hissiyatındayım şu an. Belki orijinal dilinde bile satın alabilirim. Bilmiyorum.

  Teşekkürler Anıl. :)

  YanıtlaSil
 3. süpermiş gerçekten Joe'cum, hemen bakıyorum sitelere, leziz..:))

  YanıtlaSil