Cumartesi, Aralık 16, 2017

Son durumlar.

Cumartesi akşamı. Şnitzel tavuk ve salatadan oluşan bir akşam yemeği yedim. Nışasta kısmını ise mısır patlatarak tamamladım. Netflix'te çok beğendiğim komedyen Gad'ın bir şovunu buldum. Bu yazı bitince onu izleyeceğim. Patlamış mısırlarımla. Dolapta kefirim mayalanıyor. Şimdiye kadar hep aromalı, hazır, markette satılan kefirlerden içtim. Arada bir fark olacak mı çok merak ediyorum. Çünkü bence olacak. Hazır market kefiri bile iyi gelmişti.

Veeee gelelim tezgâh konusuna. Başardım. Bu kadar hızlı bir değişim hiç beklemiyordum, ve çok dillendirip büyüyü bozmaktan korkuyorum ama o yazıyı yazdığım Çarşamba gecesinden bu yana tezgâhlar hep derli toplu. Dört gece olmuş. Hiç bulaşık birikmiyor. Bulaşık makinesine girecekler hemen giriyor. Elde yıkanması gerekenler için de- asıl sistemdeki tıkanıklığın sorumlusu onlarmış, onlar bir de erteleme huyum- bir leğen satın aldım, eskiden hep akan suyun altında yıkardım. Nihayet aklım başıma geldi. On dakika sürüyor en fazla leğenle. Tezgâhın üzerinde daimi duran bir kaç parça gereksiz kavanoz, ıvır zıvırı da kaldırdım. Sadece ekmek kızartma makinesi ve ahşap bıçak tutucu var. İyice ferahladı. Şimdi mutfaktan geçince önce bir şaşırıyorum, "ne olmuş buraya" diye, sonra aklıma geliyor. Seviniyorum. O tezgâhta duranlar sadece mutfakta yer kaplamıyormuş, aklımda da dünya kadar yer tutuyormuş, bekledikçe. Sandığımdan daha olumlu etkisi oldu üstümde. Kendimi vahşi bir aslanı evcilleştirebilmiş bir hayvan terbiyecisi gibi hissediyorum.

Bugün beş kalem ev işi daha yaptım. Daha da bir dolu iş var. Günlük işler dışında bir de uzun vadeli ama tek seferlik işler. Hepsini halledince, ev gıcır gıcır olacak. Sistem tıkır tıkır işleyecek. Yarın hiçbir şey yapamam. Pazartesi de en az iki saatimi kuaförde geçireceğim. Ama geri kalan zamanda gene biraz evişi yapabilirim. Bir hafta sonra bile çok fark edecek. Bir kere sistem oturup, sorunsuz işlemeye başlayınca daha farklı konulara el atmak istiyorum. Uyku sorunum da artık çözülme yoluna girdi madem. Keyfim de düzeldi gibi. Yapamadığım konulara el atmak istiyorum. Yeni bir öyküye başlamak gibi.

Mutfak tezgâhı ile başladığım "yeni yıla yeni alışkanlıklar" dizisinin ikinci bölümü ne olacak şu an bilmiyorum. Yalnızlıkla ilgili bir yazı yazabilirim. Bilmiyorum. Önce şu yolumu tıkayan düzenlemeleri bir rayına oturtayım da önümü göreyim.

Haydin blog. Ben komedi izlemeye gidiyorum. Kal sağlıcakla.


Temsili resim ama benim mutfağa da çok benziyor.

10 yorum :

 1. Kefiri dolapta tutma, oda ısısında olması lazım ;)
  Bana bir geniş zamanında podcast önerir misin?
  <3

  YanıtlaSil
 2. Mutfak dolabındaydı! Işık almasın diye. Buzdolabı gibi anlaşılmış herhalde, thank you yine de :))) Oldu bile bu akşam, mayalanmış, operasyon tamam :) . Bu sefer buzdolabına aldım.
  Aslında üç tane podcast'i takip ediyorum onları da çok düzenli dinlediğim söylenemez: Audio Dharma (meditasyon ve zen le ilgili) gece yatmadan sakinleşmek yavaşlamak istediğimde süper oluyor. Biri James Altucher'in podcasti, bir de Tim Ferris show. Ama bu son ikisi sana uyar mı bilmiyorum. Tim Ferris öylece duruyor daha hiç dinlemedim. Altucher'i de özellikle sabahları dinlemek hoşuma gidiyor. Ama onu da çok fazla dinlemedim bazen çok uzun sürüyor.
  Öptüm şeker.

  YanıtlaSil
 3. Tezgah olayını ben de uyguluyorum çünkü bazen her şey çığrından çıkıyor. Genelde çok yorgunken oluyor bu ama artık sürüklenerek bile olsa ertelemiyorum.

  YanıtlaSil
 4. ikinci bölümü de merakla bekliyorum. ben de yazayım hatta. bu sene ilk kez çok zottirik kararlarım var. normalde sağlıklı yaşam, huzurlu hayat gibi kararlara odaklanırdım. şimdi, acaip zottirik ve gündelik şeyler.

  son durumlarını sevdim <3

  YanıtlaSil
 5. @ Elif: sanırım bloguma ilk yorumun bu, hoşgeldin Elif!
  Evet yorgunken dediğin gibi çığrından çıkıyor, ama erteleme alışkanlığının da büyük bir rolü varmış, Kahve'nin dediği gibi günü gününe, hatta anı anına yapmak şart. Başka da bir yolu yok bu işin.

  YanıtlaSil
 6. @ Kahve: ben de senin kararları çok merak ettim. Senin zottirik dediklerin eminim gene çığır açar. Hadi yaz!

  YanıtlaSil
 7. harikasın sevgili Joe gerçekten temiz ve düzenli bir mutfak ne kadar rahatlatıyor evi..:)

  YanıtlaSil
 8. @ Eren: Kesinlikle!!!!! Beklerim bir gün rahatlamış evime ;)

  YanıtlaSil
 9. elektrikli süpürge ile aran nasıl onu merak ettim joe?

  YanıtlaSil
 10. @ gözde: nispeten daha ılımlı, bugün şahane bir işlevini keşfettim: o ucu fırçalı bir aparatı var, onunla yerleri süpürmekten başka eşyaların tozunu da alabiliyorsun, mesela dikine duran kitapların üstüne biriken tozları filan, onları bezle almak zor ya. Ben bir de alçak bir dolabımın tozunu aldım bugün onunla. Yalancı temizlik ama olsun.

  YanıtlaSil