Cuma, Eylül 01, 2017

Bayramın ilk günü.

Hani bilimkurgu filmlerinde doğal bir felâket olmuştur, ne bileyim, salgın hastalık olmuş insanlar yeryüzünden silinmiş, geriye nasıl olmuşsa bir tane adam kurtulmuştur. O da gözlerini açıp sokağa çıktığında her yer ıssız, her yer terk edilmiş gibidir ya. Az önce tam o atmosferi soludum işte, ekmek almaya çıkınca. Sanki on kilometrelik çeperde insan kalmamış ve ben bunu sokağa çıkınca fark ediyorum. Yaman bir yalnızlık, bir hüzün, bir keder. Tamam az abartmış olabilirim. Çünkü ne bileyim Migros açıktı, her zaman alışveriş yaptığım manav açıktı, fırın açıktı ve yalan olmasın içinde üç beş müşteri bile vardı. Ama caddede bir tenhalık, hatta neredeyse bir tekinsizlik. Eve gelince bütün günlük koşturmacam tuhaf göründü gözüme. Sanki nükleer felâket olmuş ben toz alıyorum, lavaboyu domestosluyorum gibi. Ama ev gıcır gıcır oldu. Hatta temizledikten sonra normalde vücut parfümü olarak kullanılan fakat benim pek rağbet etmediğim spreyleri, oda spreyi gibi sıktım banyoya ve salona. Banyoda çamaşır suyu ile karışıyor ve nefis bir hijyen kokusu yayılıyor kapısından geçince.

Ergenliğime damgasını vuran düşünce kalıbının canına okudum en nihayet. Zaten artık o düşüncede değildim, hayatımı yaşıyordum ama böyle meselenin köküne inip oracıkta onun iflahını kesmek güven verdi. Hep bu felsefeciler yüzünden. "Hayat absürttür çünkü ucunda ölüm vardır" diye okuduk.   O zaman niye yaşıyoruz'a bağlıyordum ve bunalıyordum. Sonradan buna çare buldum ama böyle bugünkü gibi kökünü kazırcasına değil. Evet belki bir gün, her şey sıfırlanacak, yaptığımız hiçbir şeyin hiçbir önemi kalmayacak, bize hiçbir şey kâr kalmayacak FAKAT! Bugün o gün değil. Şu anda ölmüş olmadığımıza göre yaşamın gereğini yapabiliriz, yaşarken yanımıza kâr kalacak olanları, yaşarken bizim için önemli olanları. Hatta nasılsa bir gün öleceğimiz için şu an asıl istediğimizi yapalım. Yoksa, işte o zaman yaşamanın anlamı olmaz. Anlatabildim mi bilmiyorum. Sanki çok bilinmiş, çok söylenmiş sözler, ama öncesi sonrası önemli geldi bana. İşte böyle varoluşsal çözümler gelişiyor kafamda. Satranç yaradı sanki.

Satrançta kesenin ağzını açtım. Chess.com'da altın üyeliğimi elmas üyeliğe yükselttim. Çünkü videoları izlemenin başka bir yolu yoktu. O videolar başka yerde yok ve şimdiye kadar izlediklerim hiç de fena değildi. Problem puanlarım son 7 günde 230 puan yükselmiş. İyi ki baştaki düşüşe takılmamışım. Başta anlaşılmaz şekilde düştü. Şimdi oldukça iyi. 1600'lük 1700'lük problemler havada uçuşuyor. İlk başta tekini yapabildiğimde sevinçten havalara uçuyorken, şimdi arada sırada yapabiliyor duruma geldim. Artık çok net bir hedefim var. Vezir gambitini ve İtalyan açılışını köküne kadar öğrenmek. Videoları var. Belki Vezir gambiti oynayacağıma Hint defansını öğrenirim. Hmm. Bir miktar puanlarım düşer tabii öğrenene kadar ama olsun, düşsün. Vezir gambiti ile siyahların kazanması zormuş.

Biraz öyküye de çalıştım bugün. Bitti sayılır, ilk taslak yani. Aslında en iyisi bayram geçsin, ozalitçide kağıda basayım, bir de öyle geçeyim üstünden. Ekrandan olmuyor istediğim gibi.

Diyorlar ki Ağustos da çekmiş gitmiş. Hey gidi. Çekip gitti fakat neler bıraktı gelişiyle. Bir de denize girebilmiş olsaydım tam olacaktı. Belki bir yerlere kaçarım. Ben şimdi dört gözle sonbaharı bekliyorum. Çok özledim. Yağmuru. Ayağıma çorap giymeyi. Bu sene daha sık balık yemek istiyorum mesela. Beyin için çok faydalı.


4 yorum :

 1. Ayyyy nasıl özlemişim nasıl... Seni okumak ayrı bir haz.
  Ben de salı ve perşembe işe gittim. Her zaman çıktığım saatte çıktım evden. 15 dakika sonra vardım. Normalde bu süre 1 saati buluyor. Yollar bomboştu, ne mutluluk, ne mutluluk.

  YanıtlaSil
 2. Ben de bu bayram hayvan degil de, icimdeki hayvani kurban etmekle iligli yazacaktim. Once seni okudum.
  Rahatladin mi? Gogsunde bir ferahlik var mi?
  Ne guzel seyler bunlar.

  YanıtlaSil
 3. @ Kitapsız Kedi ben de senin güzel sözlerini çok özledim! Tekrar hoşgeldin.

  YanıtlaSil
 4. @ Jardzy: vallahi çok rahatlamıştım, ama şimdi de yeni işler birikti. Olsun, yine de eski halinden daha iyi durumda hayat. Hemen sana geliyorum.

  YanıtlaSil