Pazar, Eylül 03, 2017

Az az.

Mutfaktan fasulye kokuları yayılıyor eve. Bu sene üçüncü defa zeytinyağlı fasulye pişiriyorum. İlk ikisinde bir kilo benim neyime deyip az pişirdim ve o kadar saat uğraştığıma değmedi. Şimdi hem kolayladım hem bir kilo pişirdim. Bu gece buzdolabında bekler, yarın da yerim.

Bugün verimli bir gündü. Her şeyden az az yaptım. Kendimi bıktırmadan.

Satrançta açılış isimleri öğrendim sistemli olarak: e4 ve d4 olarak ayırdım ve bir excel çizelgesi çıkardım. Sonra da biraz wikipedia'dan bu açılışlarla ilgi genel bilgi topladım bir iki tanesi için. Onları da farklı bir dosyaya kopyaladım. Toplam beş altı tane açılışın adını biliyorum şimdi net olarak. Çok değil ama başlangıç işte.

Sonra seramik hamurunun başına geçtim. O da meğer içime dert olmuş. Filleri, vezir ve şahı yaptım bugün. Yapınca rahatladım, o zaman anladım içime dert olduğunu. Kurban bayramından sonra getirirsiniz pişiririz demişti G. hanım. Ama önce kuruması lazım ve ben daha takımı bitiremedim. Sekiz tane piyon ve dört tane at kaldı. Atları en sona bırakmayı düşünüyorum. Günlerdir gözümün içine bakıyorlardı. Neyse filler kolay oldu. Atları da bir sefer yaptım ama beğenmedim. Tekrar yapacağım.

Seramik de sıraya girince, öykünün başına oturdum. Başını biraz daha alımlı yaptım. Bu sefer içime sindi. Dün gece tam yatmadan birden ilham geldi. Hiç olmaz. Sabah olsun da hemen öykünün dünyasını yaratayım diye yattım. Sabah satranç ön plana geçmişti ama yine de öykünün ilhamı tamamen uçup gitmemiş. Devamını getirebilirsem iyi öykülerimden biri olacak. Ama bugünlük bu kadar. Yarın bakacağım devamına. Böylesi daha iyi. Az olsun öz olsun. Hem bir acelesi yok ki. Yarın da orta kısmını halletsem, Salı günü sonunu bağlasam, zaten mükemmel olur. Bir dergiye bile gönderirim sıcağı sıcağına.

İşte böyle. Öğlene doğru uyandığım bir gün için fena sayılmaz. Fasulyeler de pişti. Buzdolabında ayıklanmış halde bekliyordu iki gündür.

Yarın ve öbür gün de bugün gibi olsa, ne güzel olur. Seramikler ve öykü biter en basitinden. Satrançta da güzel bir yola girmiş olurum. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder