Cuma, Ağustos 25, 2017

Günlük uğraşlar

Blog yazmak için harika bir zaman. Başka herhangi bir şey yapasım yok çünkü. Sabah her zamankinden erken uyandım. Biraz yemek masasının üstünü topladım, biraz da mutfağı. Sonra oturdum yeni öykünün başına. Biraz çalıştım. Sonra satranç problemi çözdüm. Sonra da gidip seramik hamurunu aldım. Eve gelip yedi tane piyon şekillendirdim. Seramik hamuru ile uğraşmak çok zevkli fakat kendimi kaptırmamak için özel çaba harcıyorum. Bir de seramik işiyle uğraşmak istemiyorum. İstiyorum da istemiyorum. Yedi tane piyonu şekillendirmek sandığımdan daha uzun sürdü ve beni yordu. Takımın neredeyse çeyreği, bir yandan da.

Sonra, hamurları torbaya sardım, gittim biraz yattım. 

Satranç iyi gidiyor ancak beynimin pestilini çıkarıyor. Onu çalıştığımda herhangi başka bir zihinsel etkinlik için kafa kalmıyor. Ne öykü, ne makale yazmak, unut onları. Bakma, bugün sadece problem çözdüm, yeni bir oyun sonu öğrenmedim. Fakat artık Olivia'yı çok rahat yeniyorum. Bir üst zorluk seviyesine geçmem an meselesi. Bu arada Magnus'un piyasaya çıkardığı ve şimdilik sadece iphone ve ipad'lerde kullanılabilen satranç uygulaması senenin sonunda android için de çıkacakmış. Şimdi dört gözle onu bekliyorum. Umarım sözlerinde dururlar.

Genel anlamda moralim iyi sayılır ama enerjim düşük. Yorgunum. Son on gündür anormal saatlerde uyuyup, anormal saatlerde uyanıyorum. Bir tek dün gece kesintisiz sekiz-dokuz saat uyuyabildim ve sabah dinlenmiş uyandım. 

Sana son zamanlarda dadandığım basit bir pudingimsi şekerli yoğurt tarifimi paylaşayım, aslında o kadar basit ki tarif demeye utanıyorum, ama bildiğin şekerli yoğurttan çok daha lezzetli oluyor. Malzemesi çok basit ve az ve bu yüzden yerine başka şey koyamıyorsun: bir küçük kase yoğurt, bir yemek kaşığı krema, bir yemek kaşığı pudra şekeri. Bu üçünü bir kaseye koyup, çatalla, kremamsı bir kıvam alana kadar çırpıyorsun. Bu kadar. Krema yoğurdun asidini alıyor, yoğurt da kremanın yağının ağırlığını. Pudra şekeri yok, toz şekerle yapayım dersen, hiç yapma derim. Şeker, yoğurtlu karışımla özleşmeli çünkü. İçine çilek çok yakışabilir. Krem şantinin yakıştığı her şey yakışabilir. Çünkü krem şantinin yoğurtlu light versiyonu aslında. Ben sade seviyorum, meyvesiz. Bunun için gittim özel pudra şekeri ve krema aldım marketten fakat değdi. 

Bu akşam ne yapsam? Belki öyküye biraz daha bakarım, belki bir maç yaparım, belki bir film bulurum, fakat her şeyden önce yemek yapıp yemem gerek. Haydin ben kaçtım.

2 yorum :

 1. Çok merak ettim piyonları.Ne güzel uğraşların var joe,satrançla ilgili şeyleri her anlattığında ''vay be'' diyorum içimden.Gözüktüğünden daha zor bir iş olduğuna eminim.Strateji var,oyun zekası var,mantık var...
  Ben bu gece Before serisine başlamayı düşündüm.Üçleme bir film, ilkinin adı Before Sunrise.Bir bak istersen belki sen de seversin.
  luv xo

  YanıtlaSil
 2. Taşları çok sade yapıyorum, özellikle de piyonları, çünkü kalıp kullanmadan ve tam on altı tane birbirinin aynı olmalı mümkün olduğunca.

  Before serisi!!!! En sevdiklerim!!! Üçünü de izledim. İlk ikisi en güzelleri, beğeneceğini düşünüyorum.

  Ben Magnus'u istiyorum ama (filmini yani) yok Netflix'te. Youtube'da da yok.

  YanıtlaSil