Pazartesi, Ağustos 28, 2017

Can sıkıntısı.

Yapmam gereken bir dolu ev işi var. Fakat benim yapasım yok. Bugün öyküyü yazmaya başladım. İki saat ona çalıştım ve dolu dolu 500 sözcük yazdım. Kötü olmadı ama çok iyi de olmadı. Ama bugünlük üstüne daha fazla çalışmak istemiyorum. Çok memnun olmasam da bir şeyler yazabildiğim için iyi hissediyorum. Satranç çalışacaktım ilk başta, sonra nereden geldiğini tam anlayamadığım bir çeşit ilham geldi. Hayal gücümle bir şeyler yapmak istiyordum. Hadi dedim, yazayım. Satrancı başka zaman çalışırım.

Canımı sıkan şey iki sene önce yazdığım bir post. O zaman da ilerlemem tıkanmış ve ben satranç dersi almaya başlamışım. Ve hemen puanım durduğu yerden yükselişe geçmiş. İki sene yahu. Sonra tekrar eski tas eski hamam. Ondan sonra da iki senede sadece 30 puan ileri gidebilmişim. Çok çok az. Yine de chess.com'un derslerinde bir sıkıntı var. Hiç sistemli gitmiyor. Anlatmıyor herşeyden evvel. İlkesini anlatması gerekir. Kıvrana kıvrana bul. Olmaz öyle. Başka bir yerde daha güzel dersler olmalı. Belki de büyük ustalık gerçekten bana göre fazla büyük bir hedef. Ama bütün büyük ustalar bir gün bu puanlardan geçmedi mi?

******

Yana yakıla aradığım Magnus'u bulup izleyebildim sonunda. Ta netflix'lere istek maili atmıştım da günün birinde programa eklemelerini bekliyordum. Başım göğe erdi mi? Elbette. O kadar görülmeye değer bir yapım değilmiş ama izlemek istiyordum sonuçta. Link vermiyorum çünkü bahisli yan sekmeler açıyor. Ben durdurdum ama başkasının başına bela olabilir.

******
Bu yazıları dün yazdım. Bugün biraz projelerimi ilerleteyim dedim ve kişisel gelişim kitabı projesinin bir makalesini yazmak üzere başına oturdum. Daha önce başladığım bir makalenin devamını yazdım. Bir süre sonra yoruldum, ara verdim. Baktım içimde rahatsız bir his var. Olmuyor. Ters giden bir şeyler var. Nedir diye daha yakından baktım. Birincisi ve halletmesi en kolayı, makale dili: başka şeye benzemiyor. Tamam çalakalem yazmamam gerektiğini önceki oturumlarımda anlamıştım ama  üslûbu da halletmek gerek. Bunu araştırmayla ve çok çalışmayla çözebilirdim, fakat bunun arkasında daha büyük bir sorunun saklandığını anladım: bu makaleler bir kişisel gelişim kitabı oluşturmak için gerekli bütünlükten yoksun. Rasgele seçilmiş konular, ordan burdan, bunu kim satın alır ki? Dahası hangi aklı başında yayıncı basar ki? Nasıl makaleler çalakalem yazılmamalıysa, kitabın da kendi içinde bir planı olmalı ve benimkinin maalesef yok. Olacağı da yok. Bir de öyle baktım çünkü. Yazmaya devam edersem, bunları bir sıraya sokabilirim belki dedim, bir başlık altında toplayabilirim. Fakat anladım ki öyle bir şey olmayacak. Kitap. Olmayacak. Olmayacak...

Makale yazmayı ertelemekten iyidir durduğum yer ama yine de çok tatsız. En sevdiğim projelerimden biriydi çünkü. Neyse şu an henüz konu çok sıcak. Olumlu tarafından bakmak için çok erken.

Şu an canım hiç ama hiçbir şey yapmak istemiyor. Seramik bile. Kendime zar zor bir kıymalı makarna yaptım öğlen.  Ve günüm heba olacak. Belli oldu.


3 yorum :

 1. Küçük Joe, yazılarınızı okuduğumda hep kendini oyalanmak isteyen, bir sürü farklı meşgaleyle günü kurtarmaya çalışan biri olduğun izlenimi ediniyorum. Ukalalık saymayın bu yorumumu ama sanki hobiden çok sürekli bir iş rahatlatacak seni. Tatilde aynı dürümü yaşayan biri olarak, boş zamanın yorduğu insanların olduğuna inanıyorum çünkü.

  YanıtlaSil
 2. Ukalalık değil ama tam olarak sizin dediğiniz gibi de değil. "Sürekli" dediğiniz mesaili işte çalıştım, hem de kaç değişik yerde ve işte, hep asıl yapmak istediğim bu değil diye mutsuz oldum ya da günün sonunda bir boşluk duydum. Bir şeyler üretmeye çalışıyorum kendimce, bazen başarıyorum bazen başaramıyorum. Ama deniyorum. Hayatıma anlam ve renk katmaya çalışıyorum. Günü kurtarmak istesem aksine çok fazla kurcalamadan ilk bulduğum işte çalışırdım. Kendi işimi yapmadığım sürece ve o zaman bile bu hobilerimden vazgeçebileceğimi sanmıyorum.

  YanıtlaSil
 3. Hobileriniz kalıcı, can sıkıntınız geçici olsun o zaman:)

  Otomatik sözlük de güzel düzeltmiş "durumu", sözcüğü yapmış "dürümü" :)

  YanıtlaSil