Pazar, Ocak 08, 2017

Sakin bir pazar.

Bugün annemle geçirdim günümü, yardımcısının izin günüydü. Televizyon karşısındaydık, Beykent tv. Hiç fena bir kanal değil. Adı sanı duyulmamış, biz tesadüfen açtık ama hiç boş beleş salakça konular işlemedi. Arada bir yorumlar yaptık gördüklerimize. Bir ara tavla oynayalım dedik ama evin iki tavlası da kayıplardaydı, bulamadım. Yarın da evdeyim tüm gün. Belki öykünün başına otururum. İlk öykümü yatak odasında camdan kar yağışını izleyerek yazmıştım. Hala en beğendiğim öyküm o. Sağlam uğraşmıştım ama. Sanki kar yağarken daha güzel yazılıyor. Kar yoksa yağmur da olur. Belki değişik fakat güzel bir bitki çayı. Yoksa ıhlamur? Öykü yazamazsam listeler yapayım. Mandala da boyayabilirim hiçbirini canım istemezse. Annem beğendi önceki yaptıklarımı. Renklerin uyumunu beğendi. Bunları kendin mi çiziyorsun diye şaşırdı. Gözünden kaçmaz onun. Terazi burcu en nihayetinde. Sanattı uyumdu simetriydi ondan sorulur. Misal televizyonda bugün beraber izlediğimiz profesyonel ressamın resimlerini beğenmedi. Perspektif bilmiyor dedi. Bence de zayıftı adamın perspektif uygulaması. Kuşlar duvar gibi dikine duruyorlardı yerde durmaları gerekirken. O kadar da güzel sanatlarda okumuş hatta doktora tezi bile yazmış adam söylediklerine bakılırsa. Nasıl oluyor da perspektifi atlayabiliyor bilmiyorum.

Önümüzdeki haftanın beni en sabırsızlandıran etkinliği müzik. Aklıma gelince bile mutluluk sarmalıyor beni. Ayrıca yine önümüzdeki hafta sinema gösterimi olacak. İki güzel etkinlik.

Bugün bana mutluluk veren başka bir şey de kardeşimin telefonda, bana, eniştemin, son çevirdiğim kitabı elden ele dolaştırıyor demiş olması. Kendisi okuyup Sa.'a vermiş. Sa. okumuş bitirmiş, çok beğenmiş o da Se.'ye vermiş. Vay canına. Keşke gene aynı yazardan bir kitap çevirsem. Ya da en az onun kadar güzel yazan birinin kitabını çevirsem. Türkçe'ye geçirebilsem o estetiği. Türkçe edebiyata yeni bir üslup kazandırsam. Şu an boştayım. Çevirim yok. O öyküyü de artık yazıp bitirsem fena olmayacak. Sıra ona geldi.

Sanatlı-keyifli bir hafta başlayacak gibi. Ne olur bir aksilik, bir patlama, bir kaza daha olmasın, kimseye bir şey olmasın. Ve yavaş yavaş söz verdiğim insanlarla buluşabileyim. Tadımız tuzumuz olsun.


4 yorum :

  1. Annenin iyi olmasına çok sevindim. Önceki yazinda elini yaktığını yazmışsin yeni okudum yazıyı sanada çok geçmiş olsun. Sende kendine iyi bak bize lazımsın. O güzel yazılarını hep okuyalım emi. Sağlıkla ve mutlulukla kal.

    YanıtlaSil
  2. @ Sibel: çok teşekkürler! Evet elimi fena yakmıştım ama artık iyileşiyor. Sen de kendine iyi bak. Senin iyi olduğunu duyunca sağlık haberlerin ya da sadece haberin gelince bile seviniyor, rahatlıyorum. Keyif ve huzur diliyorum.

    YanıtlaSil
  3. Her şeyimiz yolunda tıkırında, sağlıkla olsun.

    YanıtlaSil