Pazartesi, Ağustos 10, 2015

Kıskançlık.

Kendi değerim fabrika ayarlarına dönerken, beyaz koltuğumun üzerinde düşüncelere dalıyorum. Umut, diyorum kendime. Umudun bir rengi olsa, aynı bu koltuğun, bu beyaz duvarların renginde olurdu. Çünkü, beyazın üzerine hangi renkte yazarsan yaz, gösterir. Beyaz, bir sayfa gibi, üstüne istediğin geleceği yazabilirsin.

Nazar, diyorum sonra. Nazar, başkasının seni "azaltma" isteğini içselleştirmendir. Kendini kısıtlamandır. Kısıtlamanın fransızcası inhibition. Parlak olan kıskanılır. Başarılı olan kıskanılır. Çekemeyeni çoktur. Bir lafla seni alaşağı etmeye hazır bir kişi olsun, en az, çıkar. Çelme takanı. Bil bunu. Ve sakın içselleştirme. Parlamaya devam et. Üretmeye. Mutlu olmaya. Kimsenin senden başarısızlık talep etmeye hakkı yok. Ve seni aşağıya çekmek isteyenlerden koru kendini. Yakınına alma onları. Uzak tut. Fiziken yakın olmak zorundaysan, kalben uzak dur.

Yapamazsın. Kendi denememiş, yapamamış olan, senin yapabileceğine inanmaz ki. Samimi olarak inanmaz. İnansa kendi denerdi zaten. Senin denemen ne tehlikelidir onun için, bir bilsen. Çünkü, ya dener de başarırsan?

Sana hiç vefasızlık eden oldu mu? Bana oldu. Ama sonradan, çok sonradan yanıldığımı anladım. Bana değilmiş o vefasızlık. Herkese öyleymiş. Çoğu şey gibi. O yüzden artık o kadar kırılmıyorum. Ama ikinci bir şans da vermem. Geçmiş olsun.

Ömürlük "yapamazsın" lar biriktirmişim bilmeden. Yaptıktan sonra bile yaptığım tamamen gözardı edilmiş. Küçültülmüş. Sırf kendi beceriksizlikleri göze batmasın diye. Sırf hala inatla "imkansız" diye direttikleri için.

Kıskançlık.

Gördüm seni.

Sobe.

2 yorum :

  1. Di mi ? Bunun adı kıskançlık oluyor ,biz her ne kadar öyle görmemek için dirensek de ...
    Kendilerini bir şey başaramayacaklarına inandırmışlar.Bu yetmiyormuş gibi bir şey yapacak olana da bulaşırlar.''Yapamazsın '', ''Yap da görelim '' .Bu tarz konuşmalardan sonra insanda heves mi kalır ? -_-
    Ama ne olursa olsun böyle insanları dikkate almamak gerekiyor.İnsan her şeyden önce kendini düşünmeli bence.Umudunuzu koruyun,başaracaksınız ;)

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Feta :))) Hep beraber umalım, hep beraber başaralım, dünya da daha zengin, daha güzel bir yer olsun :)

    YanıtlaSil