Cuma, Mart 27, 2015

Kış.

Bugünü kış ilan ediyorum. Bundan sonra böyle. Yerimden kalkacak halim, onu bırak iki satır bir şey okuyacak halim bile olmayan günler bundan böyle baharı bekleyen kış. Bekleyecek efendim. Kendinden geçecek. Zamanı gelince. Uygun gördüğünde.

Salondayım. Sabahtan beri loş. Bir kaç defa gümbür gümbür bir yağmur boşaldı. Buraları sel götürdü. Işığı yakmak istemiyorum, gözümü alıyor. Ama sabah camı açtığımda hava nasıl yumuşacıktı. Gidip kombiyi filan kapadım.

Canım feci tatlı çekiyor. Hiç doymayacakmışım gibi. Kötü beslendim kesin son zamanlar. Köfte-pilav/pirinç salatası/makarna salatası. Çok da kötü değilmiş esasında. Araya yulaf ve bir kaç elma muz filan da kattım. Yoğurt. Salatalık. Sabahları maydanozlu tost.

Ah. İşte son keşfim. Maydanozlu tost! Allahım sen ne nefis şeysin!!!! Galiba Fransa'da yedim ben bunun benzerini, muhtemelen az daha sofistikesini. Çünkü o tadı hatırladım. Demek maydanozmuş o nefis tadı veren. Normalde maydanozu sevmem ben. Damağıma yapışır acıtır filan. Anca köftede filan. Ama rondo da minnak kıyıyorum ben bunları tamam mı, sonra da saklama kabına alıyorum, sonra sabah tostun arasına kalınca serpiyorum. Hiç maydanoza benzemiyor. Neredeyse kendini fesleğen filan zannediyor.

Fransızlar işi biliyor var ya. Bizim büfelerde tost satılır. En kıytırık karın doyurma şeklidir. Fransa'da adamlar dükkan açmış, kıç kadar yer, fakat süper şık, duvarda yukarda karatahtaya tebeşirle filan yazılar, böyle tuğlalı sıcak dekorasyon konseptleri filan ve sattıkları ne? Panini efendim. Panini ne kız dersen, tostun gurmesi diyim sana. Bugünün parasıyla 15-20 liraya. Kazık yani. Yanlız içine iki kuru kaşar dilimi koymuyorlar, buradaki gibi. Yaklaşık on-on beş çeşit filan vardı ve yirmi sene önceydi, aklımda rokforlusu kalmış (o en pahalılardandı), ama genel olarak şöyle anlatayım: bir peynir (emmental, kimyonlu gouda, ne bileyim kiri filan) biraz değişik bir ot (dereotu onlar için alışılmış ot değil mesela ama vardı diye hatırlıyorum) (maydanoz, fesleğen bir de ne olduğunu bilmediğim birşeyler hatırlıyorum) bir de şarküteri dilimi (bacon filan gibi). Bazen bir iki malzeme daha ama neydi onu hatırlayamıyorum. Yalnız bütün tatlar birbirine süper uyumluydu. Olay oydu yani. Tabii ki Lyon'un Fransa'nın gastronomi başkenti olması burda rol alabilir. Yani bizim tostla pek bir alakası kalmıyordu, ve kuyruk oluyordu o dükkanda. Hala duruyor mudur? Burada yapan olmuş mudur acaba?

Bulduuuuum! Tabii ki kızııııım. İnternet çağındasın artık. İki tıkla karşında. Al bak bunun gibi. Bir sürü paninici açılmış yalnız. Şimdi sana belgeli tarif. Fiyat aynı dediğime geliyor. Beş euro.  Malzemeleri sayayım: krema, reblochon denen güzel eriyen bir fransız peyniri (sanırım fondü için kullanılan), jambon, soğan. Başka bir tane: domates, biber, taze soğan, mozzarella, genova pesto sos. Bazısı keçi peynirli, bazısı somon fümeli. İşte böyle şeylerdi. Bazen ekmeği özel, bazen jambonu şeysi özel. Ama bu link verdiğim o dükkan değil. Benim dediğim tam trafiğe kapalı alandakiydi. Bizdeki İstiklal gibi. Malzemeler böyle çok başarılı bir aşçının elinden çıkmış gibiydi, özene bezene tasarlanmış. Bu link verdiğim biraz çakması sanki.

Bu kadar yemek şeysi konuştum hala tatlı isteğim geçmedi bak...

Ceren yeni bir blog açtı. Şekersiz bir ay. Takipteyim. Ben de bloglu bir proje yapmaya özendim şimdi. Ne yapsam? Ne yapsam? Satranç için açsam bir tane? Turnuvaya hazırlanıyorum diye. Hmmm. Aslında kafa dengi insanlarla buluşmak için şahane bir platform. Bir de o açıdan düşüneyim ben bu konuyu.

Bak şu "kış" geçsin, zaten iki güne geçmek zorunda, o zaman çok şahane olacak. Dün mesela evin kağıt işlerini düzenledim. Çok şahane oldu. Hiç ortalıkta kağıt (hatta kullanım kılavuzu, garanti belgesi, banka dekontu filan) kalmadı. Kontrol amacıyla sakladığım faturalar da kontrol edildikten sonra dosyalaması süper kolay olacak bu yeni sistemle.

Aslında en acil proje menü planlama sistemi. Onu bugün düşünebilirim mesela. Hmm. En azından birinci taslak olarak.


2 yorum :

  1. Ah ben de yazıcam bu konuda, canım ananem geldi yine aklıma.. Kekik de koyar mısın domatesli kaşarlı tosta benim için?
    Şekersiz 3. gün bitti ama ben de bittim yaaa bugğn feci geçti gözümün önünde hiç sevmediğim revani türü sakızlı hamurlu tatlılar bile dolanıyor, J. birkaç gün önce bu son diye fotosunu yollamıştı, açtım baktım o derece...

    YanıtlaSil
  2. Acaba günlük kalori alımın mı düştü Ceren? O şekerin yerine sağlıklı ne koydun ekstradan mesela?

    YanıtlaSil