Salı, Kasım 11, 2014

Dürtü ve denge.

Yazasım var gene çok. Bir şey içimden ittirip duruyor. Hadi şunu söyle- bunu anlat- bundan da bahset. Dürtü basbayağı. Freud hiç bahsetmemiş olabilir. Ama anlatma dürtüsü diye bir şey var. Yazma onun kardeş dalı. Dokuz yıllık bir blog yazarı olarak bunu tespit etmiş bulunuyorum. Evet.

Yazmak benim için bazen bir rahatlama aracı, bazen de yolumu bulmama yarayan bir pusula. Yazdığım zaman bazı şeylerin farkına varıyorum. Çünkü kukumav kuşu gibi düşünürken bu kadar ileri taşıyamıyorum düşüncemi. Yazmak yaşantımla arama bir mesafe koyuyor hem. Tıpkı yakın gözlüğün yokken hayatını geriye itip net olarak görebilmen gibi. Öyle olunca milimetrik sapmalar yapabiliyorsun rotandan. O milimetrik sapmalar uzun vadede seni kilometrelerce öteye götürüyor.

Pazar günü Bella ile buluştuk muhabbet ettik demiştim ya. Mesela Bella şikayet ediyordu. Yapmak istediğim bir dolu şey var haftasonunda ve onu yapmak istiyorum bunu yapmak istiyorum derken hiçbir şey yapamadan geçip gidiyor koca tatil diyordu. Diyemedim ki keşke tek haftasonunda öyle olsa. Çalışmadığın günler hep öyle oluyor. Yapmak istediklerimin listesini çıkarmasam, hepsine bir zaman ayırmasam, önceliklere göre sıralamasam, enerjimi bilinçli yönlendirmesem günler (haftalar, aylar hatta yıllar) bir bakıyorsun bitivermiş akşam olmuş ve sen boşa geçirdim diye sinir içindesin. Tam tersini de yaptım. Geçtiğimiz üç hafta deli gibi "iş" gördüm. Son derece verimli geçti. Hayatımda çığırlar açıldı. Fakat bu sefer de bende hal kalmadı. Günler değil ama ben bittim. Arasını bulmak gerek demek ki. Hala daha kendime gelmeye çalışıyorum, bak.

Daha uzun yazmaktı içimden geçen. Ama başka sefere. Dinlenmek güzel ve gerekli ama dediğim gibi arasını bulmak gerek. Denge. Gidip biraz iş göreyim.

2 yorum :

  1. Joe, senin hayatına, planlarına, motivasyonuna hayranım biliyor musun? Nasıl başardığını yazmalısın. Kişisel gelişim yazıları tarzında yani.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ya aslında aklımdan da geçiyor biliyor musun? Başka bir blog açıp sırf kişisel gelişim makaleleri yazmak. Hem artık bu konuda o kadar doldum ki, teorik ve pratik olarak yazacak özgün malzeme konusunda sıkıntı çekmeyeceğimden eminim. Fakat bu işe girdim mi de hakkını vermek isterim. Bir işi daha yarım yamalak yapmak istemiyorum. Dur bakalım...

      Sil